Nečekaná souvislost: Oteplování poškozuje ledviny

Josef Tuček, jet
27. 7. 2008 22:31
Změna klimatu může mít i podivné zdravotní následky
Vyoperovaný ledvinový kámen.
Vyoperovaný ledvinový kámen. | Foto: Wikimedia Commons

Dallas - Zvyšování teploty způsobí vyšší výskyt ledvinových kamenů, předpovídá studie amerických vědců.

Souvislost, i když na první pohled nečekaná, je vlastně logická: vyšší teplota vede k větší dehydrataci organismu. A když pak ledviny zpracovávají méně moči, usazují se v nich vápník a další minerály a vytvářejí ledvinové kameny.

Tom Brikowski z Texaské univerzity v Dallasu a jeho kolegové uvedli, že už dnes je v jižních, teplejších státech USA vyšší výskyt ledvinových kamenů než v chladnějších severnějších regionech. Při započtení předpokládaného zvýšení teplot vědci usoudili, že v USA do roku 2050 bude o dva miliony lidí víc trpět tímto bolestivé neduhem.

Podle nich se zvýší počet pacientů i ve světě, tak daleko však už jejich výpočty nešly.

Výsledky zveřejnil odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

V tomto případě je však naštěstí obrana možná: lidé prostě musí pít větší množství tekutin, než si myslí, že potřebují.

Více nemocí

Lékaři už delší dobu předpokládají, že s oteplováním klimatu se změní charakter nemocí.

Jednak přibude zdravotních šoků z přehřátí v době veder. A pak se také čeká, že teplejší podnebí umožní rozšíření hmyzu z tropických končin i v mírném podnebném pásu. Tím se stane reálným i přenos tropických nemocí do nových oblastí.

O ledvinových kamenech až dosud nikdo neuvažoval.

Čtěte také:

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy