Nečekaná souvislost: Oteplování poškozuje ledviny

Josef Tuček, jet
27. 7. 2008 22:31
Změna klimatu může mít i podivné zdravotní následky
Vyoperovaný ledvinový kámen.
Vyoperovaný ledvinový kámen. | Foto: Wikimedia Commons

Dallas - Zvyšování teploty způsobí vyšší výskyt ledvinových kamenů, předpovídá studie amerických vědců.

Souvislost, i když na první pohled nečekaná, je vlastně logická: vyšší teplota vede k větší dehydrataci organismu. A když pak ledviny zpracovávají méně moči, usazují se v nich vápník a další minerály a vytvářejí ledvinové kameny.

Tom Brikowski z Texaské univerzity v Dallasu a jeho kolegové uvedli, že už dnes je v jižních, teplejších státech USA vyšší výskyt ledvinových kamenů než v chladnějších severnějších regionech. Při započtení předpokládaného zvýšení teplot vědci usoudili, že v USA do roku 2050 bude o dva miliony lidí víc trpět tímto bolestivé neduhem.

Podle nich se zvýší počet pacientů i ve světě, tak daleko však už jejich výpočty nešly.

Výsledky zveřejnil odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

V tomto případě je však naštěstí obrana možná: lidé prostě musí pít větší množství tekutin, než si myslí, že potřebují.

Více nemocí

Lékaři už delší dobu předpokládají, že s oteplováním klimatu se změní charakter nemocí.

Jednak přibude zdravotních šoků z přehřátí v době veder. A pak se také čeká, že teplejší podnebí umožní rozšíření hmyzu z tropických končin i v mírném podnebném pásu. Tím se stane reálným i přenos tropických nemocí do nových oblastí.

O ledvinových kamenech až dosud nikdo neuvažoval.

Čtěte také:

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy