Video, ve kterém otec hecuje dceru proti Romům, řeší vnitro. Může být jen nahrané, říká policie

Jan Menšík Kateřina Frouzová Jan Menšík, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 4. 8. 2017 16:49
"Je to cikán," říká šestiletá dívka svému otci na videu, kde mlátí baseballovou pálkou do polštáře. Otec ji při natáčení nabádá k agresi proti Romům a vybízí ji k vulgárním vyjádřením. Video během pár hodin vidělo na sociální síti Facebook několik tisíc lidí. Případem se již zabývá policie a právníci ministerstva vnitra. Policisté podle mluvčího Jana Daňka pracují také s variantou, že je video nahrané a jde o provokaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Na sociálních sítích se šíří video, na kterém otec natáčí svou šestiletou dceru, jak bije baseballovou pálkou do polštáře a ptá se jí, zda si při tom představuje Romy či muslimy. Po kladné odpovědi ji vybízí k násilí a vulgarismům. Ačkoliv se pravost videa nepodařilo ověřit, případ již řeší policie a podle zjištění deníku Aktuálně.cz také právníci ministerstva vnitra.

Policisté podle mluvčího Jana Daňka pracují také s možností, že je video nahrané a nejde o vážně míněný příspěvek. "Pracujeme se všemi verzemi. Zjistili jsme to z veřejných zdrojů a předali jsme video kolegům z místního oddělení, kteří se tím zabývají," uvedl Daněk. 

"To, že na sociálních sítích někdo umístí video, neznamená, že se něčeho dopustil. Může to být nahrané, může to být ukázka z nějakého filmu," dodal mluvčí. 

Redakce Aktuálně.cz mluvila s mužem, který video údajně natočil. Z jeho vyjádření vyplývá, že to jako pochybení nevnímá. Současně ale také sdělil, že má obavy z toho, že okolnosti vzniku videa vyšetřuje policie a je v kontaktu se svojí právničkou. Nahrávka vznikla podle něj poté, co byl otec s dívkou na návštěvě v Praze a v metru na ně pokřikovali Romové.

"Zeptal jsem se jí. Nikdo ji nenabádal, jestli si je představuje. Byla z toho vystrašená, jak na nás hulákali," bránil se autor. "Já jsem tím chtěl jen ukázat, že i malé dítě se dokáže ve finále bránit. Nemohou si myslet, že když je ten člověk slabý a o něco menší, tak si na něj mohou dovolovat," dodal. 

Obavy z toho, jak bude dcera reagovat na ostatní děti s jinou barvou pleti, údajný autor videa nemá. "Samozřejmě ví, že člověku se ubližovat nesmí a polštář a postel je něco úplně jiného. Moje dcera moc dobře ví, že lidským bytostem se neubližuje. Do polštáře na posteli se mlátit může. To je jako boxovací pytel. Víte, že do něj můžete v tělocvičně udeřit, ale venku se to nedělá," obhajoval svou výchovu muž.

Kontroverzní video zveřejnil na svém facebookovém profilu uživatel s pseudonymem Olloph Samorost. Muž je správcem stránky "Výroky slušných Čechů - hall of fame", kam mu video anonymně někdo zaslal. "Pomocí investigativní práce jsem poté dostal video z mužova profilu," tvrdí Samorost, hacknutí účtu však vyloučil.

Redakce Aktuálně.cz má zmiňované video k dispozici. Rozhodla se ho však nepublikovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých, zřejmě byli zavražděni

V obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína našla německá policie pět mrtvých. Podle informací agentury DPA se předpokládá, že byli zavražděni.

"Vycházíme z toho, že jde o zločin zabití," řekl policejní mluvčí Lutz Miersch.

Server rozhlasové a televizní stanice RBB uvedl, že se dům nachází ve čtvrti Senzig. Policii na místo kolem poledne přivedl telefonát člověka, kterému se zdálo divné, že obyvatele domu nevidí.

Příslušná ulice ve zhruba 33tisícovém braniborském městě zůstává uzavřena, policisté na místě nadále zajišťují stopy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy