Nádor ustoupí, ale nahradí ho jiný. Vědci vědí proč

Jakub Novák
24. 2. 2012 20:55
Moravští vědci zjistili, jak se může rakovina prostaty proměnit v neléčitelnou formu
Foto: Reuters

Brno, Olomouc - Čeští vědci vysvětlili, jak a proč dochází u rakoviny prostaty k rozvoji formy odolné vůči v současnosti používané hormonální léčbě.

Ukázali totiž, že rakovinné buňky se sice přestanou v důsledku této léčby dělit a "stárnout", ale zároveň s tím mění i své chování.

Začnou do svého okolí uvolňovat různé druhy látek, ovlivňujících okolní buňky až do té míry, že zde dojde k rozvoji rakoviny prostaty, která už na hormonální léčbu nereaguje.

Tato forma je neléčitelná a smrtelná, proto má popis tohoto mechanismu velký význam.

V práci publikované v časopise Neoplasia Češi mimo jiné ukázali, že proměna rakovinných buněk v "továrny", zodpovědné za ovlivnění buněk v jejich okolí, je - alespoň zčásti - způsobena snížením bílkoviny označované jako Skp2.

Ta je součástí komplexu kontrolujícího žívotní cyklus buňky. Zjistili také, že léčba označovaná jako "androgenní deprivační terapie" (ADT) je spojena se zvýšenou tvorbou bílkoviny vimentinu.

Vimentin je složkou buněčné kostry a bývá spojován s metastázováním.

Jak ADT funguje?

Androgeny jsou hormony, které jsou - jednoduše řečeno - zodpovědné za to, že muži jsou muži.

Vyvolávají růst mužských pohlavních orgánů a dalších vlastností typických pro muže, "pavích ocasů" mužského pokolení, mezi které patří například větší nárůst svalové hmoty, "mutování" v pubertě, později pak u některých i plešatění a podobně.

Nejznámějším a nejvýznamnějším z nich je bezesporu testosteron. Ten v těle vzniká z látek vytvářených zejména varlaty.

Kromě nich však vzniká i v nadledvinách. V malém množství si ho tedy vytvářejí i ženy; stejně jako si muži vytvářejí malá množství ženského estrogenu.

Už v minulosti bylo zjištěno, že v případě rakoviny prostaty pomáhá snížení množství androgenů v těle zmenšovat velikost nádoru, zpomalovat jeho růst (zastaví se dělení buněk) a způsobit postupné "stárnutí" buněk nádoru.

V rámci této léčby, označované jako "androgenní deprivační terapie", se dříve přistupovalo k chirurgickému odstraňování varlat. V současnosti se však mnohem častěji využívá hormonální léčby na principu jakési chemické kastrace.

Testosteron, důvod proč jsou muži tím čím jsou
Testosteron, důvod proč jsou muži tím čím jsou | Foto: Ben Mills, Wikimedia Commons

Její přínos pro pacienty s pokročilou nebo metastázující formou rakovinou prostaty je neoddiskutovatelný, a to i přes některé vedlejší účinky. Nicméně tato léčba sama o sobě ještě nevede k úplnému uzdravení, a tak se často využívá jako doplněk chirugického zásahu nebo ozařování.

Česko a rakovina prostaty

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR patří u nás karcinomu prostaty první příčka mezi rakovinami u mužů (tedy po vyloučení zhoubných novotvarů kůže).

Je tak dokonce častější než rakovina tlustého střeva nebo plic. Navíc počet nově zaznamenaných případů každým rokem roste.

Důvodem je především stárnutí populace a zlepšující se možnosti toto onemocnění diagnostikovat. V roce 2009 bylo například hlášeno 6 154 případů, což odpovídá asi 119,5 případům na sto tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy