Naděje pro slepce: Přístroj, který umožní vidět jazykem

Zpravodajská směna
20. 3. 2010 16:30
Brýle snímají obraz a vysílají do jazyka impulzy

Liverpool - Američtí vědci vynalezli nový přístroj, který umožní slepým lidem vidět pomocí jazyka. Převratnou novinku, která se na první pohled může jevit jako hloupost, už na vlastní kůži vyzkoušel první člověk.

Šanci znovu rozpoznávat své okolí dostal čtyřiadvacetiletý britský voják Lance Corporal Craig Lundberg, který o svůj zrak přišel před třemi lety při výbuchu granátu v irácké Basře, kde působil v rámci britské mise.

Lundberga vybral ministr obrany Bob Ainsworth jako prvního člověka v Británii, který prototyp BrainPort technologie může vyzkoušet.

Jako lízání baterie

Nový přístroj vynalezl americký tým pod vedením bývalého generálmajora Galea Pollocka. Díky němu tak Lundberg může znovu číst, rozlišovat tvary a chodit bez asistence druhých či slepeckého psa.

BrainPort technologie mění obrazy snímané z okolí slepého člověka v elektrické impulzy, které mu zasílá do jazyka.

Člověk pak na jazyku cítí brnění. Podle různé síly brnění si může v duchu představit své okolí a podle toho se při chůzi orientovat.

"Je to podobné, jako byste lízali devítivoltovou baterii nebo cucali praskavé bonbony," popsal agentuře AFP Lundberg.

Sluneční brýle a lízátko

Zařízení tvoří malá videokamera napojená na sluneční brýle, které jsou spojeny s plastovým "lízátkem". To po vložení do úst na jazyk uživatele vysílá impulzy.

Obraz je tvořen tím, že pokud kamera snímá světlé body, "lízátko" vyšle silné impulzy, při šedých odstínech pak mírné impulzy. Při zcela černých bodech žádné impulzy nevysílá.

"Ve výsledku dostanete obrysy a tvary věcí. Rozpoznává to černou a bílou, takže do jazyku dostáváte dvojrozměrný obraz. Je to trochu jako pocit mravenčení," řekl Lundberg.

Je zřejmé, že používání přístroje není jednoduchou záležitostí. Člověk musí dlouho a intenzivně trénovat, aby výsledný obraz dokázal z impulzů rozeznat.

"Je to jen prototyp, ale obrovsky by mi to mohlo změnit život. Přístroj má velký potenciál k tomu, aby slepým lidem usnadnil různé věci. V žádném případě to ale neznamená, že bych se kvůli přístroji zbavil svého vodícího psa Huga - mám ho rád," dodal Lundberg.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy