Naděje pro boj s rakovinou kůže má jméno ISC-4

Jakub Novák
8. 5. 2011 11:39
Nová látka vykazuje schopnost účinně potlačovat vznik a rozvoj melanomů.
Melanomy patří mezi nejagresivnější typ rakoviny
Melanomy patří mezi nejagresivnější typ rakoviny | Foto: Wikimedia Commons

Hershey, Pensylvánie - Nová sloučenina zvaná ISC-4 by mohla výrazně omezit vznik a rozvoj různých typů kožní rakoviny.

Podle výzkumníků z Pennsylvánské univerzity opakované přidávání této látky zpomalilo růst nádorů na lidských kožních kulturách o 80 až 90 % - podobných hodnot bylo dosaženo i u kožních nádorů myší.

ISC-4 by se tak snadno mohla stát důležitou součástí opalovacích krémů, stejně jako možnou alternativou k doposud používaným chirurgickým zákrokům.

Zhoubné buňky tato sloučenina zabíjela dvakrát až pětkrát účinněji než normální zdravé buňky. U laboratorních zvířat přitom nedocházelo k žádným zjevným negativním dopadům ani na kůži a její strukturu, ani k nějakým vnitřním komplikacím.

Výsledky této studie byly publikovány v časopise Cancer Prevention Research.

Odkud se bere?

Melanom je maligní (zhoubný) nádor kůže, který vzniká z pigmentovaných buněk kůže. Jejich přeměnu spouští zejména ultrafialové záření, jehož složkami jsou především dlouhovlnné UVA a středněvlnné UVB (krátkovlnné UVC je pohlcována atmosférou).

Druhé jmenované záření má závažnější biologické účinky a také způsobuje "pozdější" zhnědnutí. UVA je pak zodpovědné za "okamžité" zhnědnutí (je hlavní složkou lamp v soláriích), způsobuje však stárnutí kůže a ve větších dávkách i vznik melanomů.

Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na bílkovinu označovanou jako Akt3, která zabraňuje buněčné smrti, rychle se dělícím rakovinným buňkám umožňuje v klidu přežívat a množit se a v 70 % melanomů se vyskytuje ve výrazně zvýšené míře.

Jejím blokováním pomocí inhibitorů, mezi které patří například sloučeniny isothiokyanáty, lze navrátit rovnováhu do původního stavu a zabránit tak vzniku a rozvoji zhoubných nádorů kůže.

Přírodě naproti

V brokolici, růžičkové kapustě a dalších brukvovitých rostlinách přítomné isothiokyanáty mají protirakovinné účinky - bohužel proti melanomům účinkují velmi slabě, proto se musí používat ve vysokých koncentracích.

Vědci z Penn State Hershey Melanoma Center vyvinuli jejich silnější "bratrance" - isoselenokyanáty, ve kterých byly sirné atomy nahrazeny selenem. A právě jedna z těchto látek, výše zmiňovaná ISC-4, vykazuje velmi slibné výsledky v boji proti různým typům rakoviny kůže.

Agresivní zabiják

Navzdory preventivním kampaním a rozsáhlé nabídce různých opalovacích krémů nadále celosvětově stoupá výskyt této choroby- jen v České republice za posledních 30 let přibližně čtyřikrát.

Příliš mnoho slunce může velmi škodit
Příliš mnoho slunce může velmi škodit | Foto: Reuters

Melanomy a ostatní kožní zhoubné nádory tvoří u nás asi pětinu všech případů rakoviny.

Pravděpodobnost vzniku melanomu je dána jak genetickými faktory, tak především tím, jak moc se vystavujeme slunci. To platí zejména v dětství, nicméně i v dospělosti by se lidé před ním měli stále dostatečně chránit.

Je třeba připomenout i pozitivní vliv slunečního záření na lidské tělo - kromě dobré nálady je mimo jiné zodpovědné například za tvorbu životu nezbytného vitaminu D v kůži.

Máte připomínky k tomuto článku, případně k fungování celé rubriky Věda na Aktuálně.cz? Máte náměty a tipy na článek? Zajímají vás výsledky základního výzkumu a chtěli byste se tu o nich dočíst? Napište nám!

 

Právě se děje

Další zprávy