Nábojnice jako hrozba? Dostalo ji už pět politiků

job, ina
12. 2. 2008 17:35
Hrozbu potvrdili i poslanci Melčák a Pohanka
Výhrůžku dostali poslanci Pohanka (vpravo) a Melčák.
Výhrůžku dostali poslanci Pohanka (vpravo) a Melčák. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Počet politiků, kterým někdo vyhrožuje za postoj při volbě prezidenta, se během úterního odpoledne zvýšil. Nyní jich už je pět.

Nejnověji se podle zjištění Aktuálně.cz ukázalo, že nábojnice v obálce byly do sněmovny doručeny i poslancům Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi.

"Součástí byl dopis, v němž bylo napsané, že pokud půjdou v pátek volit, skončí ty nábojnice v nich," uvedl zdroj detailně obeznámený s dopisy.

Pohanka ani Melčák, kteří v první volbě podpořili Václava Klause, se zatím nevyjádřili.

Dopoledne oznámily dvě senátorky (SNK) Liana Janáčková a Jana Juřenčáková, že jim do Senátu anonymně přišly obálky obsahující kulky. Stejný vzkaz přišel i poslancovi Evženu Snítilému (ČSSD).

Ženy hlasovaly oproti původnímu plánu pro Klause, Snítilý se hlasování zdržel - čili nepodpořil stranického kandidáta Jana Švejnara. "Zvážím žádost o ochranku," řekl Snítilý. Na otázku, zda má obavy o svůj život, odpověděl: "Vy byste se nebáli?"

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o výhrůžkách
Senátorky hlasovaly pro Klause. Dostaly poštou nábojnice
Sociální demokrat Snítilý zvažuje odchod z klubu ČSSD
Blog Edvarda Kožušníka:
Nábojnice? Bez komentáře: Obrázek si udělejte sami

Kancelář Senátu už věc předala policii.

"Jako předseda Senátu jsem se kromě toho obrátil na ministra vnitra. Pokud senátorky požádají, je schopen jim zajistit ochranu," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Přemysl Sobotka (ODS).

Předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi (vlevo) se to povedlo
Předsedovi senátu Přemyslu Sobotkovi (vlevo) se to povedlo | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Přečtěte si rozhovor
Sobotka: Případ s nábojnicemi je důsledek veřejné volby

Politici se mezitím dohadují, zda výhrůžky jsou nebo nejsou důsledkém veřejné volby prezidenta. KDU-ČSL už v úterý dopoledne řekla, že pro další kolo volby bude chtít hlasovat tajně. (podrobnosti si přečtěte zde)

Starostové ze Zlínského kraje, sdružení v hnutí Nezávislých starostů pro kraj (NSK), za které byla do Senátu zvolena senátorkou Jana Juřenčáková, nadto vyzvali svou volitelku, aby ani v dalším kole nevolila Václava Klause.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy