Na Slovensko dorazili dva vězni propuštění z Guantánama

ČTK ČTK
21. 11. 2014 14:54
Podle mluvčího ministerstva vnitra Petera Lazarova propuštění nepředstavují bezpečnostní riziko, protože nikdy nebyli obviněni z žádného zločinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Na Slovensko dorazili dva vězni, o jejichž propuštění z neblaze proslulé věznice na základně Guantánamo ve čtvrtek informovaly Spojené státy.

Jak napsala agentura AFP, muži původem z Jemenu a Tuniska přiletěli ve čtvrtek.

Mluvčí slovenského ministerstva vnitra Peter Lazarov ujistil, že propuštění nepředstavují bezpečnostní riziko, protože prý nikdy nebyli obviněni z žádného zločinu.

Americké úřady nyní z Guantánama propustily celkem pět vězňů. Kromě dvou mužů přesídlených na Slovensko to byli další tři Jemenci, kteří zamířili do Gruzie.

Všichni tito muži strávili na Guantánamu dvanáct až třináct let, nikdy nebyli obviněni, a nedostali se tedy k soudu.

Podle Lazarova jde o lidi, kteří skončili za mřížemi neoprávněně, protože se nepodíleli na žádných teroristických činech zaměřených proti USA či dalším zemím.

Slovensko zařadilo propuštěné vězně do tříletého integračního programu, který by jim pomohl zapojit se do tamní společnosti. Žádné další podrobnosti ani místo pobytu propuštěných úřady nesdělily.

Slováci už z Guantánama přijali celkem osm propuštěných vězňů, první z nich v roce 2010. Koncem loňského roku šlo o tři Ujgury, jejichž přesídlení na Slovensko se nelíbilo Číně.

Peking tehdy proti tomu protestoval a žádal jejich vydání, protože podle něj jde o teroristy, kteří představují bezpečnostní hrozbu.

Věznici na Guantánamu založily USA pro osoby podezřelé z teroristické činnosti v roce 2002, po teroristických útocích na New York a Washington. Na Guantánamu v současnosti zůstává zhruba 143 vězňů z původních 750.

 

Právě se děje

Další zprávy