Na noční obloze bude vidět kometa Lulin. Pouhým okem

Domácí Domácí
17. 2. 2009 16:40
Nejlepší podmínky pro pozorování nastanou 24. února
Fotografie komety C/2007 N3 Lulin pořízená 8. ledna 2009 Paulem Mortfieldem.
Fotografie komety C/2007 N3 Lulin pořízená 8. ledna 2009 Paulem Mortfieldem. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na noční obloze bude po dlouhé době možné snadno pozorovat kometu. Informoval o tom Astronomický ústav Akademie věd s tím, že nejlépe vidět bude mezi 20. únorem a 1. březnem.

Právě tehdy bude těleso - označené jako C/2007 N3 Lulin - procházet nejblíže k Zemi a díky dobré poloze na obloze bude pozorovatelné celou noc.

"Nejde o žádnou mimořádně jasnou vlasatici, nicméně na konci února ji za dobrých podmínek budeme moci spatřit i pouhýma očima," stojí v tiskové zprávě České astronomické společnosti.

Kometu objevili dva východoasijští pozorovatelé Quanzhi Ye a Chi Sheng Lin. Jméno však kometa dostala podle observatoře Lu-lin Sky Survey na Tchaj-wanu.

"Z výpočtů její dráhy vyplynulo, že se neshoduje se žádným doposud pozorovaným kometárním tělesem a pozorujeme ji tedy poprvé. Je proto obtížné předpovědět vývoj jejího chování, především jasnosti," informují astronomové.


Nejlepší podmínky kometu Lulin sledovat nastanou podle propočtů 24. února. V té době se bude nacházet v souhvězdí Lva a její hvězdná velikost by se mohla pohybovat kolem 5. magnitudy (měla by tedy být - nad městy neosvětlené obloze - viditelná i pouhýma očima).

"V okamžiku průletu kolem Země nás bude od komety dělit vzdálenost 0,41 AU (astronomických jednotek; tedy asi 160 násobek vzdálenosti Země a Měsíce). Kometa se tak na obloze bude pohybovat poměrně rychle - za jednu hodinu urazí přibližně 0,2°, tedy asi polovinu průměru měsíčního úplňku," stojí dále ve zprávě České astronomické společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy