Skákala salta na Hradě, vzpomínal Žantovský. Česko se loučí s Věrou Čáslavskou

Michael Švec Barbora Němcová ČTK Michael Švec, Barbora Němcová, ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2016 12:03
Významní sportovci, politici i další osobnosti se v Národním divadle rozloučili s nejúspěšnější českou olympioničkou Věrou Čáslavskou, která zemřela po dlouhé nemoci koncem srpna. Samotný pohřeb ženy, která se za normalizace stala symbolem odporu proti sovětské okupaci, se uskutečnil už ve čtvrtek v rodinném kruhu v Šumperku. Krátce před desátou se na počest Čáslavské rozezněl zvon Jan Křtitel na katedrále sv. Víta.
Rozloučení s Věrou Čáslavskou v Národním divadle.
Rozloučení s Věrou Čáslavskou v Národním divadle. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Rozloučení s nejúspěšnější českou olympioničkou Věrou Čáslavskou, která se zároveň v době normalizace stala symbolem odporu proti sovětské okupaci, se uskutečnilo v pondělí dopoledne v Národním divadle. Na pódiu na ni vzpomínali významní sportovci i další osobnosti, které ke gymnastické legendě měly blízko.

"V jejím slovníku neexistovala slova jako 'nemožné' nebo 'později'," zavzpomínal diplomat Michael Žantovský, který ji poznal při svém působení na Pražském hradě.

Připomněl také úsměvnou historku, jak za Čáslavskou na Hrad přišly dvě malé gymnastické naděje poprosit o radu. "Rozběhla se a na červeném koberci v dlouhé chodbě prezidentského křídla vystřihla sérii salt a přemetů. Potom si uhladila úzkou sukni a jakoby nic řekla: 'nezlobte se, teď musím jít pracovat'," dodal.

Morální vlastnosti Čáslavské ve své řeči zdůraznila režisérka Olga Sommerová, která o ní natočila dokument Věra 68. Úryvky z něj se také v Národním divadle promítaly. "Krásná, odvážná a bojovná. Byla jednou z nejstatečnějších žen 20. století. Národní hrdinka, která se nikdy nepokořila," shrnula filmařka.

Nejčastěji při rozlučce s názvem "Vzpomínání na Věru Čáslavskou" hovořili vrcholoví sportovci, kteří k Čáslavské měli blízko. Na setkání s legendou tak na jevišti vzpomínali například veslař Ondřej Synek, snowboardistka Eva Samková či sportovní střelec Jan Kůrka.

V hledišti seděl Sobotka i Babiš

Oštěpařka Barbora Špotáková, která jako jediná žena společně s Věrou Čáslavskou získala ocenění sportovce roku, recitovala na pódiu báseň Svatopluka Čecha.

Na konci obřadu všichni v publiku vstali a dlouhým potleskem vzdávali gymnastické legendě hold.

Součástí programu, kterým provázel moderátor Marek Eben, byly kromě ukázek z dokumentu i úryvky z divadelního představení "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská". V publiku seděli nejen významní sportovci, ale i politici, mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či ministr financí Andrej Babiš(ANO).

Nešlo o státní pohřeb, proto na místě nebyly ostatky ani žádná čestná stráž. Pohřeb v rodinném kruhu měla Čáslavská ve čtvrtek v šumperském krematoriu.

Lidé mohou až do osmé hodiny večerní přinášet květiny a zanechávat vzkazy v kondolenční knize na piazzetě Národního divadla.

Rozezněly se zvony u sv. Víta

Krátce před desátou, kdy obřad začínal, se zároveň na počest sportovkyně rozezněl zvon Jan Křtitel na věži katedrály sv. Víta.

"Toto mimořádné zvonění je znamením, že tento národ je schopen vzdát hold své vynikající občance a sportovkyni v jedné osobě, která kromě výjimečných sportovních úspěchů byla i vzácným člověkem, který celým svým životem prokazoval, že stojí za svým přesvědčením, za každých okolností si drží svou životní fair play a bojuje až do posledních sil, až do posledních chvil,“ citoval Český olympijský výbor hlavního zvoníka katedrály Tomáše Stařeckého.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy