Skákala salta na Hradě, vzpomínal Žantovský. Česko se loučí s Věrou Čáslavskou

Michael Švec Barbora Němcová ČTK Michael Švec, Barbora Němcová, ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2016 12:03
Významní sportovci, politici i další osobnosti se v Národním divadle rozloučili s nejúspěšnější českou olympioničkou Věrou Čáslavskou, která zemřela po dlouhé nemoci koncem srpna. Samotný pohřeb ženy, která se za normalizace stala symbolem odporu proti sovětské okupaci, se uskutečnil už ve čtvrtek v rodinném kruhu v Šumperku. Krátce před desátou se na počest Čáslavské rozezněl zvon Jan Křtitel na katedrále sv. Víta.
Rozloučení s Věrou Čáslavskou v Národním divadle.
Rozloučení s Věrou Čáslavskou v Národním divadle. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Rozloučení s nejúspěšnější českou olympioničkou Věrou Čáslavskou, která se zároveň v době normalizace stala symbolem odporu proti sovětské okupaci, se uskutečnilo v pondělí dopoledne v Národním divadle. Na pódiu na ni vzpomínali významní sportovci i další osobnosti, které ke gymnastické legendě měly blízko.

"V jejím slovníku neexistovala slova jako 'nemožné' nebo 'později'," zavzpomínal diplomat Michael Žantovský, který ji poznal při svém působení na Pražském hradě.

Připomněl také úsměvnou historku, jak za Čáslavskou na Hrad přišly dvě malé gymnastické naděje poprosit o radu. "Rozběhla se a na červeném koberci v dlouhé chodbě prezidentského křídla vystřihla sérii salt a přemetů. Potom si uhladila úzkou sukni a jakoby nic řekla: 'nezlobte se, teď musím jít pracovat'," dodal.

Morální vlastnosti Čáslavské ve své řeči zdůraznila režisérka Olga Sommerová, která o ní natočila dokument Věra 68. Úryvky z něj se také v Národním divadle promítaly. "Krásná, odvážná a bojovná. Byla jednou z nejstatečnějších žen 20. století. Národní hrdinka, která se nikdy nepokořila," shrnula filmařka.

Nejčastěji při rozlučce s názvem "Vzpomínání na Věru Čáslavskou" hovořili vrcholoví sportovci, kteří k Čáslavské měli blízko. Na setkání s legendou tak na jevišti vzpomínali například veslař Ondřej Synek, snowboardistka Eva Samková či sportovní střelec Jan Kůrka.

V hledišti seděl Sobotka i Babiš

Oštěpařka Barbora Špotáková, která jako jediná žena společně s Věrou Čáslavskou získala ocenění sportovce roku, recitovala na pódiu báseň Svatopluka Čecha.

Na konci obřadu všichni v publiku vstali a dlouhým potleskem vzdávali gymnastické legendě hold.

Součástí programu, kterým provázel moderátor Marek Eben, byly kromě ukázek z dokumentu i úryvky z divadelního představení "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská". V publiku seděli nejen významní sportovci, ale i politici, mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) či ministr financí Andrej Babiš(ANO).

Nešlo o státní pohřeb, proto na místě nebyly ostatky ani žádná čestná stráž. Pohřeb v rodinném kruhu měla Čáslavská ve čtvrtek v šumperském krematoriu.

Lidé mohou až do osmé hodiny večerní přinášet květiny a zanechávat vzkazy v kondolenční knize na piazzetě Národního divadla.

Rozezněly se zvony u sv. Víta

Krátce před desátou, kdy obřad začínal, se zároveň na počest sportovkyně rozezněl zvon Jan Křtitel na věži katedrály sv. Víta.

"Toto mimořádné zvonění je znamením, že tento národ je schopen vzdát hold své vynikající občance a sportovkyni v jedné osobě, která kromě výjimečných sportovních úspěchů byla i vzácným člověkem, který celým svým životem prokazoval, že stojí za svým přesvědčením, za každých okolností si drží svou životní fair play a bojuje až do posledních sil, až do posledních chvil,“ citoval Český olympijský výbor hlavního zvoníka katedrály Tomáše Stařeckého.

 

Právě se děje

Další zprávy