Na Jupiteru po srážce vznikla jizva jako Země

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
21. 7. 2009 11:20
Canberra - Obrovská kometa či asteroid narazil do Jupiteru a vytvořil v jeho atmosféře "jizvu" o rozměrech planety Země.
Trvalo půl hodiny, než si pozorovatel teleskopu uvědomil, že sleduje první planetární srážku od roku 1994
Trvalo půl hodiny, než si pozorovatel teleskopu uvědomil, že sleduje první planetární srážku od roku 1994 | Foto: Reuters

Místo dopadu jako první objevil amatérský astronom Anthony Wesley.

Jeho objev pak potvrdila i laboratoř NASA. Obrázky infračerveného teleskopu umístěného na Manua Kea ukazují to, co uviděl 44letý programátor ze svého bytu.

Wesley skvrnu uviděl na zahradě pomocí 37centimetrového teleskopu a uchvátil tak celý astronomický svět.

Stopy po nárazu totiž podle vědců budou na Jupiteru viditelné jen několik dní.

Sám tomu nemohl uvěřit

"Trvalo mi třicet minut, než mi došlo, že ta rotující černá tečka nad mraky Jupiteru je vlastně první kolizí, kterou astronomové uviděli, od července 1994, kdy také do Jupiteru narazila kometa," uvedl Wesley.

"Myslel jsem si, že je to jen normální tmavá polární bouře," tvrdí astronom amatér na svých webových stránkách.

Po bližší prohlídce fotografií ale Wesley zjistil, že skvrna u jižního pólu Jupiteru rozhodně není jen jednou z mnoha bouří.

"Máme neuvěřitelné štěstí, že vidíme Jupiter přesně ve správný čas, ve správnou hodinu, ze správné strany, abychom mohli být svědky této události," řekl novinářům Reuters pracovník NASA Glenn Orton.

Potvrdil také, že skvrna na snímcích je místo srážky, a ne jen zaznamenaná změna počasí na vířícím povrchu Jupiteru, jakou je například jeho slavná červená skvrna.

 

 

Právě se děje

Další zprávy