Na Jupiteru po srážce vznikla jizva jako Země

Reuters Reuters, Veronika Šmausová
21. 7. 2009 11:20
Canberra - Obrovská kometa či asteroid narazil do Jupiteru a vytvořil v jeho atmosféře "jizvu" o rozměrech planety Země.
Trvalo půl hodiny, než si pozorovatel teleskopu uvědomil, že sleduje první planetární srážku od roku 1994
Trvalo půl hodiny, než si pozorovatel teleskopu uvědomil, že sleduje první planetární srážku od roku 1994 | Foto: Reuters

Místo dopadu jako první objevil amatérský astronom Anthony Wesley.

Jeho objev pak potvrdila i laboratoř NASA. Obrázky infračerveného teleskopu umístěného na Manua Kea ukazují to, co uviděl 44letý programátor ze svého bytu.

Wesley skvrnu uviděl na zahradě pomocí 37centimetrového teleskopu a uchvátil tak celý astronomický svět.

Stopy po nárazu totiž podle vědců budou na Jupiteru viditelné jen několik dní.

Sám tomu nemohl uvěřit

"Trvalo mi třicet minut, než mi došlo, že ta rotující černá tečka nad mraky Jupiteru je vlastně první kolizí, kterou astronomové uviděli, od července 1994, kdy také do Jupiteru narazila kometa," uvedl Wesley.

"Myslel jsem si, že je to jen normální tmavá polární bouře," tvrdí astronom amatér na svých webových stránkách.

Po bližší prohlídce fotografií ale Wesley zjistil, že skvrna u jižního pólu Jupiteru rozhodně není jen jednou z mnoha bouří.

"Máme neuvěřitelné štěstí, že vidíme Jupiter přesně ve správný čas, ve správnou hodinu, ze správné strany, abychom mohli být svědky této události," řekl novinářům Reuters pracovník NASA Glenn Orton.

Potvrdil také, že skvrna na snímcích je místo srážky, a ne jen zaznamenaná změna počasí na vířícím povrchu Jupiteru, jakou je například jeho slavná červená skvrna.

 

 

Právě se děje

před 36 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 38 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy