More foreigners now keen on buying Czech real estate

Hana Vorlíčková
15. 1. 2008 8:00
The number of mortgages granted to foreigners grows
Won´t you be my neighbour?
Won´t you be my neighbour? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - Foreigners seem to be increasingly interested in buying property in the Czech Republic. Bank officials and real estate agents are speaking about a new trend.

One of the obvious reasons behind this is the growing number of foreigners in the country. At the beginning of 2007, there have been less than 330 thousand of foreigners with permanent or long-term residence permit. Within the same year, the number had grown to 388 thousand, according to the Czech immigration authorities.

Real estate agents say that some foreigners - even those not residing permanently in the country - buy more houses and appartments in order to rent them.

Russians and Asians pay in cash

Mortgaging is quite common, especially among Western Europeans, Slovaks and Americans. On the other hand, Russians, Chinese and Vietnamese very often pay in cash, explained a real estate agent.

From all the foreigners, the ones most interested in buying Czech real estate are Slovaks, a significant minority of at least 60 thousand long-term and/or permanent residents. They prefer to buy property in Prague, Ostrava, Brno, Olomouc and Zlín. 

US citizens, Germans, Britons, Israelis and French are also interested largely in purchasing real estate in Prague but some of them have bought flats in other major cities such as Brno or Ostrava.

For Russians, the most popular place aside from Prague is (no prizes for guessing) Karlovy Vary. According to Kateřina Jírgesová from the immigration police, there are now 15 thousand Russian citizens with long-term or permanent residence permit in these two cities - 13 thousand of them in the capital, the rest in the popular spa town in Western Bohemia.

Karlovy Vary has a sizeable Russian community
Karlovy Vary has a sizeable Russian community | Foto: Hotel Thermal

Every tenth mortgage to a foreigner

From the total number of loans granted by local banks to physical entities in 2006, 3-5 per cent were attributed to foreigners. In 2007, the proportion grew to 5-10 percent.

For example, Česká spořitelna - the major Czech savings bank - granted nearly 10 per cent of their mortgages to foreigners (imcluding the nearly native Slovaks) in 2007.  As for the other banks in the country, the proportion is slightly lower - from 5 to 7 per cent. Real estate agencies tend to confirm the trend.

As they typically show interest in more luxurious property, foreigners also tend to use higher mortgages than Czechs, whose average mortgage is roughly 66 thousand euro (1,7 million CZK).

Hence, foreigners have already spent billions of Czech crowns for real estate in the Czech Republic.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy