Mise EU v Kosovu odstartovala. Srbům navzdory

Blahoslav Hruška
9. 12. 2008 10:20
Součástí jednotek EULEX je i čtrnáct českých policistů
Foto: EULEX

Priština - Úderem deváté hodiny dnes oficiálně začala v Kosovu evropská mise EULEX, vůbec největší nevojenská zahraniční operace Evropské unie.

Celkem 1400 policistů a úředníků postupně převezme agendu od stávající mise OSN UNMIK a bude pomáhat kosovským úřadům ve správě země.

"Dnešním dnem UNMIK vypíná a EULEX je naopak zapojen. Budeme mít zodpovědnost za vládu práva na Kosovu většinou díky naší asistenční misi," řekl šéf unijních jednotek Yves de Kermabon.

Součástí kontingentu ze zemí Evropské unie je i čtrnáct Čechů, mezi nimi vyšetřovatelé a poradci, kteří mimo jiné zasednou jako poradci na policejním prezidiu v Prištině.

Správní mise přitom ještě poroste - do jara by měla mít 1900 členů. Také českých účastníků bude počátkem příštího roku odhadem až třicítka.

Proti uznání Kosova demonstrovali i Srbové žijící v Praze.
Proti uznání Kosova demonstrovali i Srbové žijící v Praze. | Foto: Ondřej Besperát

Panují však vážné obavy, jestli bude mandát EULEX funkční skutečně na celém území Kosova, které v únoru vyhlásilo nezávislost. Srbové v severních oblastech totiž s působením EU nesouhlasí a jsou ochotni spolupracovat pouze s jednotkami OSN.

"Necítíme žádnou potřebu udržovat kontakty s EULEXEM. Oni tu nežijí, neživí nás. Nebudeme misi nijak bránit v činnosti, ale ani s ní spolupracovat," řekl rádiu B92 předseda svazu srbských obcí Marko Jakšić.

 

Přehled současných misí EU ve světě
zkratka a charakteristika počet členů
Bosna a Hercegovina EUFOR ALTHEA - vojenská mise, nástupkyně vojsk NATO  7000
Bosna a Hercegovina EUPM - policejní mise 900
Kosovo EULEX Kosovo - policejní a úřednická mise 1400
Ukrajina/Moldavsko EUBAM  - pozorovatelská mise na hranicích 200
Dem. rep. Kongo EUPOL DR Congo- policejní a poradní mise 40
Dem. rep. Kongo EUSEC DR Congo- bezpečnostní a poradní mise 10
Čad EUFOR Tchad/RCA - vojenská mise 3300
Afghánistán EUPOL Afghanistan - policejní a školicí mise 160
Palestinská území EUPOL COPPS - policejní a školicí mise 35
Pal. území/Izrael EU BAM Rafah - pozorovatelská mise na hranicích 70
Irák EUJUST LEX - civilní výuková mise, mimo území Iráku neurčeno
Zdroj: Rada EU
 

Právě se děje

před 35 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

Další zprávy