Ministryně se očkovala proti chřipce. Smysl to stále má

Josef Tuček
20. 1. 2010 18:30
V Česku však vakcína stejně není k dispozici pro běžnou veřejnost
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Očkovat proti prasečí chřipce se nechala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Ke svému očkování pozvala novináře a televizní kamery, aby ukázala, že se vakcíny nebojí.

Má ovšem očkování v době, kdy už pandemická prasečí chřipka probíhá, ještě nějaký smysl?

"Určitě má," říká s jistotou Jan Kynčl, epidemiolog ze Státního zdravotního ústavu v Praze. "Řada lidí tuto chřipku neprodělala a není proti ní imunní. A my nevíme, jak intenzivně se bude prasečí chřipka projevovat v dalších měsících. Dá se ovšem předpokládat, že tyto viry budou kolovat ještě příští zimu. Získaná imunita proti nim se bude hodit."

Doktor Kynčl připomíná, že očkovat by se neměli lidé, kteří právě nyní chřipkou nebo jí podobným onemocněním trpí. Lidé, kteří už prasečí chřipku prodělali, už protilátky mají, takže se očkovat nepotřebují.

Testování na variantu chřipky se však provádí jen zcela výjimečně, spíše u těžkých případů, takže není jasné, zda člověk skutečně prodělal právě prasečí chřipku, a je tedy nyní vůči ní už odolný. "Je však vysoce pravděpodobné, že šlo o prasečí chřipku, protože její viry nyní převládají," poznamenává Jan Kynčl.

Strach z očkování

Veřejné očkování ministryně zdravotnictví bylo odpovědí na stále se šířící fámy, podle nichž je očkování proti chřipce zbytečné nebo dokonce škodlivé.

"Je smutné, že tuto nepravdu říkali i někteří zdravotníci, kteří jsou specialisty ve svých oborech, ale nejsou odborníky na vakcinologii," poznamenal Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Jak připomněl, v Evropě jsou schváleny tři vakcíny. Ta z nich, která je dostupná v České republice, byla vyrobena stejným způsobem jako vakcíny v minulosti. To znamená, že se připravuje z "rozstříhaných" bílkovin na povrchu viru, které se vpraví do těla, čímž se imunitní systém "naučí" je rozeznávat a je připraven zasáhnout, když tělo napadne skutečný virus.

Zatímco však v mnoha jiných zemích si lidé mohou vakcínu sami pořídit, pokud ji chtějí, celá česká kvóta je v držení státu. Stát objednal milion vakcín, zatím jich dostal asi čtvrt milionu, ostatní se teprve vyrábějí.

Očkování v Česku nabízejí zdravotní úřady pouze zdravotníkům, lidem s onemocněními, kvůli nimž by je chřipka mohla více ohrozit, a pak pracovníkům vybraných profesí, jakou jsou třeba energetici nebo záchranáři. Podle posledních dostupných údajů se k 7. lednu nechalo očkovat 55 000 lidí, tedy mnohem méně, než pro kolik je už vakcína k dispozici. Zatím není jasné, jestli úřady uvolní vakcínu i pro běžné zájemce, kteří nepatří do vybraných skupin.

K nedůvěře veřejnosti vůči chřipkové vakcíně určitě přispěl i fakt, že výrobce využil naléhavou poptávku a prosadil si do smlouvy, že za případné vedlejší účinky vakcíny neodpovídá on, ale stát, který je koupil.

 

Právě se děje

Další zprávy