Zbrojaři vyhráli, glosovala svůj konec Šlechtová. Ministrem obrany bude exšéf vnitra Metnar

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
22. 6. 2018 20:12
Bývalý policista Lubomír Metnar převezme úřad po zřejmě nejviditelnější ministryni první Babišovy vlády.
Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na místo Šlechtové navrhuje premiér Andrej Babiš prezidentovi Miloši Zemanovi dosavadního šéfa resortu vnitra Lubomíra Metnara. Končící ministryně obrany v pátek ráno prohlásila, že se snažila vše zadávat transparentně a čistě. "Rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí," podotkla.

A v reakci na tvrzení jednoho z návštěvníků jejího facebookového profilu, podle kterého premiér Babiš podlehl tlaku lobbistů, odvětila: "Ano. Zbrojaři vyhráli."

Koho myslela pod slovem zbrojaři, neupřesnila. Faktem ale je, že se dostávala do střetu zejména se zbrojařským impériem podnikatele - a sponzora prezidentské kampaně Miloše Zemana - Jaroslava Strnada.

Šlechtová například v květnu řekla, že by byl problém, pokud by pardubická firma Retia, součást Strnadovy Czechoslovak Group (CSG) a výrobce polovodičových anténních modulů do kupovaných izraelských radarů, neměla bezpečnostní prověrku. Mluvila v podmiňovacím způsobu, firma se nicméně okamžitě ohradila, že prověrku má.

Kvůli chybějící prověrce další součásti CSG, firmy Tatra, se nedaří dotáhnout do konce nákup šesti desítek obrněných vozidel Titus za bezmála pět miliard. Šlechtová také jako ministryně rozhodla, že se nebudou modernizovat dělostřelecké systémy DANA. I to byla zakázka, kterou měla získat Czechoslovak Group. Šlechtová také rázně utnula představu, že armáda za ne zcela průhledných okolností koupí americké víceúčelové vrtulníky.

Zbrojaři: Prověrky zákon nevyžaduje

Mluvčí Holding Czechoslovak Group Andrej Čírtek uvedl, že Tatra pro dodávky vozidel Titus prověrku nepotřebuje. "Zákon nařizuje zadavateli, aby chránil utajované informace, ne aby požadoval po každém prověrku," vysvětlil Čírtek s tím, že prověrku musí mít ten, kdo se "skutečně seznamuje s utajovanými informacemi, přičemž samotné vozidlo Titus je neutajované".

Prověrka společnosti Retia je podle něj stále ještě přezkoumávána Národním bezpečnostním úřadem. "Retia je ale připravena plnit svou úlohu českého průmyslového partnera a systémového integrátora, jakmile bude kontrakt mezi vládami České republiky a Izraele podepsán," sdělil mluvčí.

Podle Čírtka, který před časem vedl tiskové oddělení ministerstva obrany, je nyní administrativní příprava zakázek výrazně náročnější než před deseti lety. "Přitom je akviziční aparát v horší situaci než kdy dřív. Je obrovský úkol pro jakéhokoliv ministra tento stav změnit," řekl s tím, že resort potřebuje personální stabilitu, nikoliv provizorium.

Jediný kandidát

Jak informoval on-line deník Aktuálně už v předchozích dnech, Lubomír Metnar patřil k favoritům volby, podle některých zdrojů byl dokonce prakticky jediným zvažovaným kandidátem. Navzdory tomu až do čtvrtka odmítal, že by od Babiše nabídku dostal.

Metnar byl před revolucí příslušníkem komunistické Veřejné bezpečnosti a jejího Pohotovostního pluku. Není o něm však známo, že by se účastnil zákroků proti demonstrantům jako například komunista Zdeněk Ondráček. Před vstupem do první Babišovy vlády vstoupil ve známost, když jako policejní vyšetřovatel dostal před soud strůjce žhářského útoku, při němž zápalné lahve vážně popálily malou Natálku.

Nový ministr obrany byl v roce 2017 krátce též členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, které se hlásilo k odchodu z EU a NATO. Metnar v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že o tomto směřování nevěděl a že takový názor nesdílí.

Při lednových prezidentských volbách Metnarem řízené ministerstvo vnitra dementovalo žertovnou zprávu, podle které prezident Zeman postupuje automaticky do druhého kola a není třeba pro něj hlasovat. Vyvracením dezinformací proti Zemanovu soupeři Jiřímu Drahošovi se vnitro nezabývalo.

Související video: Novými ministryněmi budou Malá a Nováková. Metnar se přesune na obranu, říká Babiš

Novou ministryní průmyslu a obchodu bude Marta Nováková, ministryní spravedlnosti Taťána Malá a ministrem obrany Lubomír Metnar. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy