Ministr vnitra Langer: Kdo půjde bručet? Neřeknu

ina
12. 2. 2008 18:45
Výhružky nebo jen plané řeči ministra?
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer odmítá vysvětlit, co měl na mysli svým výrokem, že v souvislosti s volbou prezidenta půjde někdo "bručet".

Tato slova Langer - fakticky nejvyšší šéf ministerstva vnitra a policie - pronesl na Pražském hradě během páteční volby prezidenta v emotivním rozhovoru s lídrem Strany zelených Martinem Bursíkem.

V rozhovoru, který zachytily kamery Aktuálně.cz a televize Nova, ministr vnitra mimo jiné doslova říká: "Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě... Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma... Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!"

Čtěte více: Koalici pohltila válka, zatím jen slov a vulgarit

Sociální demokraté v tom vidí jasné výhružky a vyzývají Langera, aby svá slova vysvětlil nebo rezignoval.

"Jde buď o závažné podezření ze zastrašování, či v horším případě o snahách zneužít policii ke kriminalizaci politických oponentů," napsal Paroubek ve svém stanovisku.

Své výzvy sociální demokraté zopakovali i na úterní tiskové konferenci.

Ivan Langer se ale k žádnému vysvětlení nechystá. Na otázku, zda může sdělit, co svým výrokem o "bručení" myslel, přišla od ministra stručná sms: "Ne."

Tři tečky, ano

Rozuzlení nepřineslo ani večerní Langerovo vystoupení v debatním pořadu rádia Impuls. Ministr v něm dal svá slova do souvislosti s nahrávkou z hotelu Savoy.

Ve hře jsou tři verze úniku nahrávky z hotelu Savoy, buď pracovníci nebo policie nebo civilní rozvědka, řekl v pořadu Langer.

Moderátor Václav Moravec se pak zeptal: "Berte tu otázku nyní s nadsázkou, není to to, ze někdo půjde bručet, byl-li porušen zákon?"

"Tři tečky, ano," odpověděl Ivan Langer. "Někdo zákon porušil a někdo za to musí pykat," dodal později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy