Ministr vnitra Langer: Kdo půjde bručet? Neřeknu

ina
12. 2. 2008 18:45
Výhružky nebo jen plané řeči ministra?
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer odmítá vysvětlit, co měl na mysli svým výrokem, že v souvislosti s volbou prezidenta půjde někdo "bručet".

Tato slova Langer - fakticky nejvyšší šéf ministerstva vnitra a policie - pronesl na Pražském hradě během páteční volby prezidenta v emotivním rozhovoru s lídrem Strany zelených Martinem Bursíkem.

V rozhovoru, který zachytily kamery Aktuálně.cz a televize Nova, ministr vnitra mimo jiné doslova říká: "Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě... Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma... Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!"

Čtěte více: Koalici pohltila válka, zatím jen slov a vulgarit

Sociální demokraté v tom vidí jasné výhružky a vyzývají Langera, aby svá slova vysvětlil nebo rezignoval.

"Jde buď o závažné podezření ze zastrašování, či v horším případě o snahách zneužít policii ke kriminalizaci politických oponentů," napsal Paroubek ve svém stanovisku.

Své výzvy sociální demokraté zopakovali i na úterní tiskové konferenci.

Ivan Langer se ale k žádnému vysvětlení nechystá. Na otázku, zda může sdělit, co svým výrokem o "bručení" myslel, přišla od ministra stručná sms: "Ne."

Tři tečky, ano

Rozuzlení nepřineslo ani večerní Langerovo vystoupení v debatním pořadu rádia Impuls. Ministr v něm dal svá slova do souvislosti s nahrávkou z hotelu Savoy.

Ve hře jsou tři verze úniku nahrávky z hotelu Savoy, buď pracovníci nebo policie nebo civilní rozvědka, řekl v pořadu Langer.

Moderátor Václav Moravec se pak zeptal: "Berte tu otázku nyní s nadsázkou, není to to, ze někdo půjde bručet, byl-li porušen zákon?"

"Tři tečky, ano," odpověděl Ivan Langer. "Někdo zákon porušil a někdo za to musí pykat," dodal později.

 

Právě se děje

před 45 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 47 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy