Ministr vnitra Langer: Kdo půjde bručet? Neřeknu

ina
12. 2. 2008 18:45
Výhružky nebo jen plané řeči ministra?
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer
Hrubá slova? Výhrůžky? Nic vysvětlovat nebudu, vzkázal Langer | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer odmítá vysvětlit, co měl na mysli svým výrokem, že v souvislosti s volbou prezidenta půjde někdo "bručet".

Tato slova Langer - fakticky nejvyšší šéf ministerstva vnitra a policie - pronesl na Pražském hradě během páteční volby prezidenta v emotivním rozhovoru s lídrem Strany zelených Martinem Bursíkem.

V rozhovoru, který zachytily kamery Aktuálně.cz a televize Nova, ministr vnitra mimo jiné doslova říká: "Respektuji to, že máš svého kandidáta, nicméně máš taky nějakou povinnost respektovat, aby došlo k nějaký shodě... Vytíráš si prdel s těma ostatníma. Jinými slovy říkáš, že tihleti, tihleti si vytřou prdel s tam těma... Tak já ti to povím, jaká hra kolem toho byla. Jaká špinavá hra kolem toho byla, kolik lidí půjde bručet!"

Čtěte více: Koalici pohltila válka, zatím jen slov a vulgarit

Sociální demokraté v tom vidí jasné výhružky a vyzývají Langera, aby svá slova vysvětlil nebo rezignoval.

"Jde buď o závažné podezření ze zastrašování, či v horším případě o snahách zneužít policii ke kriminalizaci politických oponentů," napsal Paroubek ve svém stanovisku.

Své výzvy sociální demokraté zopakovali i na úterní tiskové konferenci.

Ivan Langer se ale k žádnému vysvětlení nechystá. Na otázku, zda může sdělit, co svým výrokem o "bručení" myslel, přišla od ministra stručná sms: "Ne."

Tři tečky, ano

Rozuzlení nepřineslo ani večerní Langerovo vystoupení v debatním pořadu rádia Impuls. Ministr v něm dal svá slova do souvislosti s nahrávkou z hotelu Savoy.

Ve hře jsou tři verze úniku nahrávky z hotelu Savoy, buď pracovníci nebo policie nebo civilní rozvědka, řekl v pořadu Langer.

Moderátor Václav Moravec se pak zeptal: "Berte tu otázku nyní s nadsázkou, není to to, ze někdo půjde bručet, byl-li porušen zákon?"

"Tři tečky, ano," odpověděl Ivan Langer. "Někdo zákon porušil a někdo za to musí pykat," dodal později.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy