Millions found in Czech official's Swiss account

Sabina Slonková
9. 11. 2011 12:29
Highest sum ever discovered in a Czech official's account. Prosecutor: money came from illegal activities
Tomáš Kadlec
Tomáš Kadlec | Foto: ČTK

Prague - Swiss authorities have discovered tens of millions of Czech crowns deposited in the bank account of Tomáš Kadlec, a former director of the Czech National Security Authority and also an ex-CEO of Čepro, a state-owned company that operates Czech strategic fuel reserves.

In the last years, large sums of money were deposited in the bank account established on Kadlec's name, including one million of US dollars or hundreds of thousands of euros.

Read more: Ex-spy boss charged with strategic fuel reserves frauds

According to the finding of Aktualne.cz, a Czech online daily, more than CZK 30mil (EUR 1.2mil) have been deposited in the account.

The details were sent by the Swiss authorities to the Czech prosecutor's office in Prague. The prosecutor declared that the money deposited in Kadlec's account came from criminal activities.

Read more: Czech Rep won't extradite "coal barons" to Switzerland

It is the highest sum ever discovered on a Czech public official's account.

For years, Kadlec has been among the most influential Czech state employees, and thanks to significant political protection, his position has been virtually unshakeable.

Read more: Skoda Plzen silently moves its seat to Marshall Islands
Read more: Police looks into Martin Roman's links to Skoda

The Swiss authorities started to look into the account on behalf of Czech prosecutors who were investigating Kadlec's suspicious transactions in Čepro.

The millions of Czech crowns arrived to his account after he was named the director of the state-owned company in 2003.

Spokeswoman of the state prosecution in Prague Irena Válová confirmed that her office has received information about Kadlec's account from their Swiss counterparts. However, she refused to give any details.

Read more: "If Osama were a shareholder, nobody would know"
Read more: Fraud hunter to inspect Czech EU-funded purchases

Kadlec has been already charged with fraud, and the case is currently being handled by a district court in Prague. Judge Helena Králová nonetheless refused to comment on millions discovered in Kadlec's Swiss account, explaining that this part of the case has not been addressed by the court yet.

Tomáš Kadlec himself refused to comment on his Swiss account.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy