Musíme chránit ostatní, vysvětluje soud zrušení neziskovky, která podpořila Babiše

Jan Horák Jan Horák
19. 1. 2020 18:22
Příběh organizace Mezinárodní dětský kříž se definitivně uzavřel, rozhodnutí soudu o jeho zrušení je pravomocné. Na řadu přijde likvidátor. Aktuálně.cz prostudovalo odůvodnění verdiktu, v němž soud píše, že bylo třeba před spolkem chránit ostatní organizace. Prověřuje ho i policie. Dětský kříž na sebe přitáhl pozornost, když se ve sporu o syrské sirotky postavil ze premiéra Andreje Babiše.
Sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem
Sídlo Mezinárodního dětského kříže v Dobětické ulici v Ústí nad Labem | Foto: Google Maps

"Rozhodnutí je pravomocné," potvrdila Aktuálně.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, jenž organizaci zrušil. Soud takto rozhodl loni 15. listopadu. Spolek nevyužil možnost bránit se odvoláním, rozsudek vstoupil v platnost na sklonku prosince. Mezinárodní dětský kříž tak byl zrušen téměř po šesti letech od té doby, co se nechal zapsat do veřejného rejstříku, a více než dvaceti sedmi letech údajné existence.

Mezinárodní dětský kříž sám živil svou pověst uznávané organizace, jež má za sebou výraznou stopu v oblasti humanitární činnosti. Od nikoho jiného z oboru však žádné reference neměla. Jako prezidentka se uváděla údajná lékařka Taťjana Horáková, nicméně její identitu není možné ověřit. Organizace nedostála ani svým formálním povinnostem, v rejstříku neměla zanesené zákonem požadované údaje.

Závěr soudu je jednoznačný. Organizace nevyvíjela činnost, která by souvisela s pomocí dětským obětem ozbrojených konfliktů přímo ve válečných zónách. "Závažný veřejný zájem na zrušení účastnice s likvidací soud shledává v nenaplňování účelu, pro který byla účastnice založena," stojí mimo jiné v odůvodnění rozhodnutí, které Aktuálně.cz prostudovalo.

Šlo jen o prázdnou schránku, která klamala veřejnost i partnery. Ostatně soud zakročil, aby už organizace nikoho nemohla napálit. "V potřebě chránit třetí osoby, které jsou v právním vztahu s účastnicí nebo by do něj mohly vstoupit," vysvětluje soud, v čem dalším spočívá význam rozsudku. Verdiktu předcházelo řízení, které trvalo více než čtyři měsíce.

Obrat spolku při podpoře Babiše

S nadsázkou řečeno však taková ochrana před Mezinárodním dětským křížem byla potřeba už dříve. Organizace díky přímluvě od plzeňského biskupství dosáhla toho, že Vatikán pro ni uvolnil 2,5 milionu korun na stavbu chirurgické kliniky pro dětské oběti válek v Zahořanech na Benešovsku. Jak ale upozornil Deník N, klinika dodnes nestojí.

Organizaci se opakovaně podařilo doběhnout i média. Už v září 2015 řada z nich tlumočila její výzvu, aby vláda Bohuslava Sobotky přijala 50 syrských uprchlíků. Široká veřejnost ale vzala spolek na vědomí až o dva roky později. Tehdy se europoslankyně Michaela Šojdrová obrátila na vládu Andreje Babiše, zda by se Česko neujalo 50 syrských dětí.

Mezinárodní dětský kříž

Organizace dodala své stanovy do obchodního rejstříku 7. prosince 2018. Jsou nedatované, neuvádějí ani žádná jména. Podle dokumentu se přitom organizace v době vzniku stanov nazývala Helios - Mezinárodní humanitární organizace lékařů. Podle stanov je výkonným orgánem spolku výbor složený z jednoho předsedy a tří místopředsedů, nejvyšším orgánem je pak mezinárodní konference. 

"Sídlem organizace je Česká republika, odkud řídí 29 národních jednotek v různých zemích světa, své zahraniční mise v krizových regionech," uvádí v rejstříku organizace.

Premiér Andrej Babiš se obratem postavil proti. Ve veřejné diskusi se pak ozval Mezinárodní dětský kříž, jenž v rozporu se svým prohlášením před dvěma lety podpořil stanoviska premiéra. Provolání spolku zveřejnily Lidovky.cz vydavatelství Mafra, které náleží do holdingu Agrofert. Babiš byl dříve vlastníkem koncernu, kvůli novele zákona o střetu zájmů ho převedl do svěřenských fondů. Ty však kontroluje.

Fiktivní adresa, chybějící statutární orgány

Média se poté o organizaci začala zajímat. Vyšlo najevo, že nesídlí na adrese uvedené v rejstříku. Podle něj měla zázemí v Praze v budově vlastněné KSČM. Od chvíle zápisu do obchodního rejstříku v lednu 2014 do něj nezakládala výroční zprávy. "Současně nemá od 24. listopadu 2017 v obchodním rejstříku zapsaný žádný předmět podnikání," stojí k tomu ve verdiktu městského soudu.

"Soud zruší obecně prospěšnou společnost a nařídí její likvidaci také tehdy, jestliže obecně prospěšná společnost nemá již déle než rok žádné členy svých orgánů," stojí dále v rozhodnutí soudu. Dětský kříž neměl ani statutární orgány, byť veřejná prohlášení nesla podpis údajné lékařky Taťjany Horákové. Do rejstříku jen v prosinci 2018 přibyly nedatované stanovy. Z nich ale nebylo patrné, kdo je sepsal.

Aktuálně.cz loni v květnu upozornilo, že Finanční analytický úřad podal kvůli spolku trestní oznámení. Měl podezření na podvod. "Finanční prostředky, které byly na podporu této organizace darovány tuzemskými i zahraničními subjekty, skončily na účtech dalších osob," uvedl ve výroční zprávě. Policie už kauzu prověřuje. "Ptali se mě, kolik jsem dal paní doktorce (Horákové) peněz," řekl emeritní plzeňský biskup František Radkovský Deníku N.

Likvidaci zrušeného Mezinárodního dětského kříže má na starosti advokát Josef Cupka. Podle informací z jeho kanceláře se s likvidací nezačalo, ještě nemá k dispozici podklady od soudu. Likvidace spočívá ve vypořádání majetku, aktiv, či naopak závazků spolku. Pokud po organizaci něco takového zůstane, nakládá se s tím podle stanov spolku. Například se převede na jinou organizaci. Zda má dětský kříž nějaký majetek, není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy