Mexiku hrozí pandemie, smrtící vir se šíří do světa

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 4. 2009 16:22
Mexico City - Dosud málo známý a prozkoumaný vir prasečí chřipky A/H1N1 paralyzoval život v Mexiku a šíří se do Spojených států.
Foto: Reuters

Dosud v Mexiku podlehlo nákaze dvacet lidí a velmi pravděpodobně i 48 dalších, jejichž ostatky lékaři teprve prozkoumají.

Virus pochází z vepřů, ale je přenosný i z člověka na člověka. Mexická vláda proto uzavřela všechny školy a kina v metropoli a jejím okolí.

Fotbalové zápasy se hrají bez diváků, bary a restaurace zejí prázdnotou. Mimo provoz jsou muzea a výstavy.

Policie v ulicích rozdává roušky. "Plně si uvědomujeme, jak vážnému problému čelíme," prohlásil mexický prezident Felipe Calderón.

Zemi hrozí pandemie

Podle něj zemi hrozí pandemie, ale zatím má stát dost vakcín, aby jí předešel.

To potvrdila i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž jsou mexické úřady schopny nemoc dostat pod kontrolu.

Osm nakažených lidí bylo hospitalizováno také ve Spojených státech - v Kalifornii a Texasu. Zatím nikdo z nich nezemřel.

Japonská policie na letišti v Tokiu všechny cestující z Mexika podrobuje zdravotní prohlídce.

Mimořádná opatření, která mají zabránit rozšíření nebezpečné chřipky, přijaly také Kostarika, Nikaragua, Brazílie, Peru, Chile a Kolumbie.


 

Právě se děje

před 49 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy