Metro A na Muzeu v jednom směru pět měsíců nezastaví. Prahu čekají letní výluky

Kateřina Chládková
10. 7. 2017 18:00
Po omezení linky C v minulém týdnu chystá dopravní podnik od úterý další výluky. Mezi nimi i uzavření jednoho nástupiště Muzea na lince A ve směru na Depo Hostivař. Stanice dostane nové obklady, osvětlení i systém pro počítání cestujících.
Před týdnem na Muzeu opravovali kolejnice linky C, v úterý začíná rekonstrukce stanice na trase A.
Před týdnem na Muzeu opravovali kolejnice linky C, v úterý začíná rekonstrukce stanice na trase A. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nezastavujeme, ohlásil Dopravní podnik hlavního města Prahy změnu jízdního řádu na trase metra A ve stanici Muzeum ve směru na Depo Hostivař. Omezení začíná v úterý a potrvá pět měsíců. Letos v létě dopravu v hlavním městě komplikuje řada menších i velkých výluk, které denně ztěžují cestu stovkám až tisícům lidí.

Provoz linky A na Muzeu ve směru na Depo Hostivař nebude úplně zrušen, vlaky zde pouze nebudou zastavovat. Pro přestup budou cestující muset použít stanice Můstek nebo Náměstí Míru. V opačném směru na Nemocnici Motol bude linka nadále normálně v provozu až do začátku příštího roku, kdy se opravy přesunou na druhé nástupiště. Dopravní podnik předpokládá ukončení prací v září 2018.

Důvodem omezení jsou rozsáhlé opravy stanice. Kromě nových obkladů pilířů a stěn se stanice dočká nového odvodňovacího a těsnícího systému a opravy hran na nástupištích. Dále bude vybudováno nové osvětlení, staniční rozhlas, systém pro počítání cestujících i výstražné zařízení pro nevidomé. 

Výluky a omezení se zdaleka netýkají jen metra. Časté změny trasy mohou cestující zaznamenat například mezi tramvajovými zastávkami Karlovo náměstí a Albertov, kde se v ulici Na Slupi opravuje kanalizace. V srpnu se oprava přesune mezi Albertov a Otakarovu. Komplikace se nevyhnuly ani Letné. Minulý týden jezdily autobusy náhradní dopravy mezi Hradčanskou a Strossmayerovým náměstím, v srpnu autobusy nahradí i tramvaje pokračující dál na Vltavskou.

Minulý týden se někteří cestující na sociálních sítích ohradili proti údajně nedostatečné náhradní autobusové dopravě při výluce linky C v úseku mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání. Podle dopravního podniku byla náhradní opatření dostatečná. V úseku je zařizovaly až čtyři autobusy jedoucí za sebou. Poslední z nich jely podle DPP často poloprázdné, protože lidé vycházející z metra se snažili vměstnat hned do těch prvních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salvou čestné stráže začal státní pohřeb japonského expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou v úterý Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. První státní pohřeb po 55 letech začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ), uvedla agentura Reuters. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják.

Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budokan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Covid sílí, za pondělí bylo 4735 nově nakažených, přibývá i hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku zrychluje, v pondělí testy odhalily 4735 nově nakažených, což je nejvíc za jeden den od první poloviny dubna a téměř o 1000 víc než před týdnem. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1928 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Roste i počet hospitalizovaných s potvrzeným onemocněním covid-19, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1135 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 150 víc. Víc hospitalizovaných s covidem bylo naposledy v polovině srpna, kdy doznívala nezvyklá letní vlna onemocnění. V těžkém stavu bylo v pondělí 38 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených se až na několik výjimek o víkendu zvyšují v mezitýdenním srovnání od začátku září. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti covidu-19 očkovat či přeočkovat.

Rychlejší šíření nákazy je patrné také z nárůstu takzvaného incidenčního čísla. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden přibylo 161, před týdnem to bylo 142. Nejvyšší týdenní incidence je nyní v Královéhradeckém kraji se 195 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 116 nově nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy