Měsíční krajina na Vysočině: Brouk "sežral" les během roku. Dřevo je neprodejné

Kůrovcová kalamita na Vysočině pokračuje. Reportéři Aktuálně.cz natočili její rozsah na konkrétním místě u městyse Mrákotín. Během roku a půl tu museli pokácet velké plochy lesů. Vytěženého dřeva je tolik, že je prakticky neprodejné.
Zdecimované lesy po kůrovcové kalamitě na Jihlavsku | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

"Vidíme i tady v dálce, že to, co bylo před měsícem, dvěma, úplně zelené, tak se objevují další rezavé části. Brouk se posouvá na zdravé dřevo, aby měl co žrát, aby nevyhynul," popisuje starosta Mrákotína Miroslav Požár.

Vloni se těžba dřeva na Vysočině podle Českého statistického úřadu meziročně více než zdvojnásobila na 7,78 milionu metrů krychlových. Těžba byla na Vysočině mezi kraji nejvyšší druhým rokem.

Podle Požára to ale není dobrá zpráva. "V současné době je dřevo neprodejné. Přistupujeme na minimální ceny, abychom se dřeva vůbec zbavili." říká starosta.

Podívejte se na video v úvodu článku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy