Mendelova univerzita

Mendelova univerzita má potíže kvůli doktorandům, hrozí omezení akreditace

Mendelova univerzita v Brně kvůli zjištěným pochybením v doktorském studiu čelí problémům, hrozí také omezení akreditace. Chyby ukázala kontrola provedená Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství (NAÚ), o jejíchž výsledcích informoval Týdeník Hrot. Škola se snaží pochybení napravit. Omezení studia na univerzitě nehrozí, řekl mluvčí školy Filip Vrána. Zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka uvedl, že se vede řízení o odejmutí institucionální akreditace pro ekonomické obory a zároveň na škole začala ještě další kontrola.

Univerzita má institucionální akreditaci, což znamená, že v ekonomické oblasti může obory otevírat a profilovat bez zásahů zvenčí. Pokud by o ni zcela nebo částečně přišla, musela by žádat o akreditaci pro jednotlivé obory právě akreditační úřad, což je pro univerzity komplikovanější cesta.

Mezinárodní antiplagiátorská platforma VroniPlag v minulých měsících podle Hrotu odhalila shody v textech disertačních prací několika rakouských komunálních politiků, kteří úspěšně ukončili doktorské studium na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity. Úřad pak na fakultu poslal kontrolory.

Zdroj: ČTK

Mendelovu univerzitu povede Jan Mareš z agronomické fakulty

Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude šedesátiletý Jan Mareš, dosavadní děkan agronomické fakulty. Ve středu jej zvolil akademický senát. Kandidovali také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů.

"Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv," řekl novinářům Mareš.

Předešlá rektorka Danuše Nerudová funkci neobhajovala, její zvolený nástupce Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se mohl ujmout funkce. Volba se tak opakovala. Zatím univerzitu vede Robert Plaga, kterého dočasným zastupováním pověřil ministr školství.

Univerzita se s kauzou údajné manipulace s daty v několika článcích Adamova týmu stále vypořádává. "Některá opatření a mechanismy byly už nastaveny tak, abychom zabránili opakování těchto problémů. Je to minulost, která nás nějakým způsobem dohnala," uvedl Mareš. Adam si podle něj také "udělal pořádek" a nastavil v týmu kontrolní mechanismy. Zatím tedy rektor počítá s tím, že Adam zůstane součástí akademické obce. Mareš chce také tlačit na to, aby se vědecká práce více hodnotila nejen podle kvantity publikací, ale také podle kvality a společenské prospěšnosti výstupů.

Zdroj: ČTK

Mendelovu univerzitu do zvolení nového rektora povede exministr Plaga

Mendelovu univerzitu v Brně povede do zvolení nového rektora náměstek ministra školství a dřívější ministr za ANO Robert Plaga. Pověřil jej současný ministr Petr Gazdík (STAN), oznámila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. V čele univerzity v pondělí skončila Danuše Nerudová. Úterkem mělo začít funkční období zvoleného rektora Vojtěcha Adama, jenž však rezignoval kvůli pochybnostem o některých jeho publikovaných článcích.

Vysokoškolský zákon říká, že pokud škola neustavila některý ze svých samosprávných orgánů, přechází výkon působnosti na ministerstvo školství nebo na jinou veřejnou vysokou školu. Gazdík se rozhodl pověřit vedením Plagu, jenž univerzitu zná jako její absolvent a někdejší pedagog.

Akademický senát v pondělí zahájil proces výběru nového rektora. Zvolil členy volební komise, která připraví další kroky. Délku procesu odhadl předseda akademického senátu Jiří Skládanka zhruba na dva měsíce.

Zdroj: ČTK