Mateřská podle Bruselu: osmnáct týdnů a plný plat

bh
15. 9. 2008 14:00
Českým maminkám by návrh Evropské komise nepřilepšil
Málokde narazí člověk v hospodě na tolik maminek s kočárky. Za socialismu byla v této vile školka.
Málokde narazí člověk v hospodě na tolik maminek s kočárky. Za socialismu byla v této vile školka. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Osmnáct týdnů za plný plat. Tak by měla v budoucnu vypadat minimální mateřská dovolená ve všech členských zemích Evropské unie.

Vyplývá to z návrhu Evropské komise, z něhož citoval server euobserver.com.

"Delší dovolená by měla pozitivní dopad na zdraví matky," stojí v návrhu, který vzešel z dílny eurokomisaře pro zaměstnanost Vladimíra Špidly. Závazná minimální mateřská mimo jiné podle návrhu umožní trávit více času s dítětem a déle ho kojit.

Pobírání mateřské dovolené a následné rodičovské ve formě sociální dávky je v Evropě nejednotné. Na počet týdnů jsou dosud nejštědřejší Česko a Slovensko, které shodně poskytují placené volno v délce 28 týdnů.

Zdaleka to ovšem neznamená, že by matky měly u nás nejlepší podmínky. Situace rodiče, který doma zůstane s dítětem, totiž závisí nejen na výši mateřské, ale i na následných rodičovských dávkách a zaměstnanecké politice. V evropském srovnání tak nejštědřeji rodinu podporují severské země.

Kolik berou maminky na mateřské dovolené v Evropě
počet týdnů výše v % platu
Česko 28 69 (max. však 14 370 Kč)
Slovensko 28 55
Polsko 16-18 100
Německo 14 100
Francie 16-25 (v závislosti na počtu vychovávaných dětí) 100
Velká Británie 39 90 (jen prvních 6 týdnů, zbytek za fixní částku)
Švédsko 64 80 (13 měsíců, dále fixní částka)
Standardní mateřská dovolená při narození jednoho dítěte.  (Zdroj: Evropská komise)

Například Švédsko poskytuje mateřskou v délce 16 měsíců, navíc má zvýhodnění i pro otce, kteří si mohou vybírat delší dovolenou.

Nový návrh Komise by ovšem českým maminkám nepřilepšil. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž připravilo novelu zákona o nemocenském pojištění, podle níž od příštího ledna mateřská vzroste matkám s průměrným a vyšším výdělkem. Osmnáct týdnů s plným platem by tak zlepšení nepřineslo.

Čtěte více: Podívejte se, jak se od ledna změní mateřská

Navíc návrh Bruselu může narazit na neochotu jednotlivých států na povinná minima kývnout. Sociální politika totiž nepatří mezi oblasti, které by EU mohla unifikovat.

Čtěte v souvislostech: Stát zreguluje podnikání na rodičovské dovolené 
 

 

Právě se děje

Další zprávy