Masivní studie znovu prokazuje, že lidé přišli z Afriky

mha
26. 2. 2008 19:00
Vědci přinášejí další důkazy o společném původu lidstva
genetický test
genetický test | Foto: Archív

Kalifornie - Tým amerických vědců zveřejnil rozsáhlou studii, která kromě potvrzení teorie o africkém původu lidstva přinesla i několik doplňujících zjištění. S odvoláním na časopis Science o tom informoval americký server nationalgeographic.com.

Výzkumníci porovnávali 650 000 genetických znaků u téměř tisícovky lidí z 51 populací. To je značný rozdíl oproti obdobným předchozím studiím, které srovnávaly pouze tisíce genetických znaků mezi jedinci ze tří nebo čtyř populací. Vědci tak vytvořili zatím nejpřesnější podklady pro studium lidského genomu a jeho variací.

 "Je to jako rozdíl mezi pozorováním Marsu pouhým okem nebo velkým silným teleskopem," zhodnotil pro server význam studie Richard Myers, jeden ze spoluautorů ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii.

Lidé přišli přes Blízký východ

Studie přinesla další důkazy o tom, že moderní lidé se vyvinuli ve východní Africe a asi před 100 000 lety začali v malých skupinách osidlovat zbytek světa. Postupovali přitom nejprve na Blízký východ, do Západní Evropy a poté do zbytku Eurasie, Ameriky a Oceánie.

Opravdu jsou jiní?
Opravdu jsou jiní? | Foto: Reuters

Když se odtrhla nová skupinka, vždy si s sebou do nového regionu odnesla jen malou část genetické diverzity původní mateřské populace. Čím jsou populace vzdálenější od Afriky, tím je jejich genetická diverzita menší.

Prokázány byly i jiné teorie. Například částečná shoda mezi geny Jakutů ze severozápadní Sibiře a amerických Indiánů potvrzuje hypotézu o osídlení Ameriky migrací přes Beringovu úžinu. Poprvé byly prozkoumány genetické rozdíly mezi lidmi v severní a jižní Číně nebo kořeny některých evropských populací.

Nelišíme se tak, jak jsme si mysleli

Překvapivým zjištěním je, že 90 procent genetických variací lze rozlišit uvnitř jednotlivých populací, ale nikoliv mezi nimi. Podle studie neexistuje ústřední genetický znak, který by od sebe rozlišoval například Francouze a Papuánce. Vzájemný rozdíl je vytvořen tisíci drobných genetických variací.

"Geny, které běžně používáme pro rozlišení takzvaných ras, jako jsou například barva očí, typ vlasů nebo odstín kůže, jsou jen malou částí všech genetických variací," glosoval tento poznatek Marcus Feldman, další ze spoluautorů.

Teorii o Blízkém a Středním východě coby bráně k další migraci lidstva potvrzuje i zjištění, že tamní populace jeví evropské, asijské i africké genové charakteristiky a je velmi rozmanitá.

Někteří vědci však mají proti zveřejněné teorii výhrady. Upozorňují, že nízká genetická variabilita populací vzdálených od Afriky může být způsobena také přirozeným přírodním výběrem. V populaci časem převládl nejúspěšnější genetický typ a diverzita poklesla.

Vědci se rozhodli veškerá získaná data zveřejnit, aby je jiní výzkumníci mohli použít pro rozšiřující teorie.

K tématu:


 

Právě se děje

Další zprávy