Marie Benešová se vrací. Jako kandidátka do vedení ČSSD

Martina Machová Martina Machová
11. 1. 2011 17:36
Ženu, která dala jméno justiční mafii, chce ČSSD v Ústí nominovat na místopředsedkyni
Marie Benešová na sjezdu ČSSD
Marie Benešová na sjezdu ČSSD | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Někdejší vrchní státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová má nakročeno do vedení sociální demokracie.

Na sobotní krajské konferenci Jirkově ji chce navrhnout část ústecké organizace ČSSD na místopředsedkyni strany.

"ČSSD v Ústí ji na sobotní konferenci na tento post navrhne. Vzhledem k jejím postojům je to přesně taková osobnost, kterou modernizovaná ČSSD potřebuje," potvrdil Aktuálně.cz předseda organizace v Ústí Arno Fišera.

Sama Benešová je připravena nominaci přijmout. "Z boje se neutíká, takže pokud mne budou nominovat, přijmu to," řekla Aktuálně.cz.

Benešová uvedla, že s lidmi z ČSSD v ústeckém kraji dlouhodobě spolupracuje. V roce 2006 kandidovala za socialisty v Chomutově do Senátu.

Za Haška?

Pokud návrh projde, může být Benešová významnou figurou v dalším klání o předsednický post, o který usilují zejména úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Marie Benešová

  • nejvyšší státní zástupkyní ji jmenoval Zemanův ministr spravedlnosti Otakar Motejl v roce 1999
  • z postu ji odvolal v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek na nátlak jeho ministra spravedlnosti Pavla Němce (US).
  • kritizovala Němcův postup v případě vydání katarského prince, který byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými. Vzájemné spory později vygradovaly právě v její odchod z funkce.
  • jako stínová ministryně spravedlnosti ČSSD zasáhla do kauzy Čunek, která poškodila Topolánkovu vládu. Špičky české justice včele se spolu se svou nástupkyní Renátou Veseckou za nestandardní kroky v případu přirovnala k "justiční mafii"
  • dotčení dali Benešovou za její výroky k soudu, ten se ovšem přiklonil na její stranu. 

Nominace Benešové může totiž napovědět, jak se přeskupily síly v severočeské ČSSD, ale i ke komu se tato organizace přikloní při volbě nástupce Jiřího Paroubka na březnovém sjezdu strany.

Za Benešovou stojí v Ústeckém kraji odpůrci nynějšího regionálního předsedy Petra Bendy, který se před časem vyslovil, že podporuje Bohuslava Sobotku. 

Ten autorku pojmu Justiční mafie vynechal, když sestavoval po volbách tým svých spolupracovníků do stínové vlády. Sama Benešová však na dotaz Aktuálně.cz odmítla kandidáty na předsedu hodnotit.

ČSSD v Ústeckém kraji je v sociální demokracii jednou z nejvlivnějších - v tom smyslu, že na sjezd, kde se volí předseda, posílá vůbec nejvíc delegátů mezi všemi čtrnácti regiony.  

ČSSD hledá ženu

O Benešové jako dobré volbě, pro kterou by zvedla určitě ruku, hovoří i ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

A rovněž odkazuje na minulost nejvyšší exžalobkyně. "Když sociální demokracie má v programu boj proti korupci, tak je to ta správná osoba, která může tento program naplňovat," uvedla sociální demokratka, kter¨á před dvěma lety na místopředsedkyni strany sama kandidovala.

Sociální demokraté totiž mají podle stanov jedno místo ve vedení povinně rezervované pro ženu. Právě před dvěma lety se ale žádnou z navržených kandidátek nepodařilo vybrat.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová
Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová | Foto: Ondřej Besperát

Už zmíněná Jana Vaňhová post ani při opakovaných volbách neobhájila a místo ní pak delegáti z Ústeckého kraje navrhli právě Benešovou. Avšak ani ona ve volbách neprošla a místopředsednické místo pro ženu nakonec zůstalo volné dodnes. 

Pokud by Marie Benešová prošla krajskou volbou, byla by druhou političkou, která se o místo uchází. Již v prosinci jihočeská ČSSD nenominovala na stejný post svou poslankyni a stínovou ministryni školství Vlastu Bohdalovou.

Jana Vaňhová řekla, že už kandidovat nehodlá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy