Marie Benešová se vrací. Jako kandidátka do vedení ČSSD

Martina Machová Martina Machová
11. 1. 2011 17:36
Ženu, která dala jméno justiční mafii, chce ČSSD v Ústí nominovat na místopředsedkyni
Marie Benešová na sjezdu ČSSD
Marie Benešová na sjezdu ČSSD | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Někdejší vrchní státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová má nakročeno do vedení sociální demokracie.

Na sobotní krajské konferenci Jirkově ji chce navrhnout část ústecké organizace ČSSD na místopředsedkyni strany.

"ČSSD v Ústí ji na sobotní konferenci na tento post navrhne. Vzhledem k jejím postojům je to přesně taková osobnost, kterou modernizovaná ČSSD potřebuje," potvrdil Aktuálně.cz předseda organizace v Ústí Arno Fišera.

Sama Benešová je připravena nominaci přijmout. "Z boje se neutíká, takže pokud mne budou nominovat, přijmu to," řekla Aktuálně.cz.

Benešová uvedla, že s lidmi z ČSSD v ústeckém kraji dlouhodobě spolupracuje. V roce 2006 kandidovala za socialisty v Chomutově do Senátu.

Za Haška?

Pokud návrh projde, může být Benešová významnou figurou v dalším klání o předsednický post, o který usilují zejména úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Marie Benešová

  • nejvyšší státní zástupkyní ji jmenoval Zemanův ministr spravedlnosti Otakar Motejl v roce 1999
  • z postu ji odvolal v roce 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek na nátlak jeho ministra spravedlnosti Pavla Němce (US).
  • kritizovala Němcův postup v případě vydání katarského prince, který byl v Česku nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými. Vzájemné spory později vygradovaly právě v její odchod z funkce.
  • jako stínová ministryně spravedlnosti ČSSD zasáhla do kauzy Čunek, která poškodila Topolánkovu vládu. Špičky české justice včele se spolu se svou nástupkyní Renátou Veseckou za nestandardní kroky v případu přirovnala k "justiční mafii"
  • dotčení dali Benešovou za její výroky k soudu, ten se ovšem přiklonil na její stranu. 

Nominace Benešové může totiž napovědět, jak se přeskupily síly v severočeské ČSSD, ale i ke komu se tato organizace přikloní při volbě nástupce Jiřího Paroubka na březnovém sjezdu strany.

Za Benešovou stojí v Ústeckém kraji odpůrci nynějšího regionálního předsedy Petra Bendy, který se před časem vyslovil, že podporuje Bohuslava Sobotku. 

Ten autorku pojmu Justiční mafie vynechal, když sestavoval po volbách tým svých spolupracovníků do stínové vlády. Sama Benešová však na dotaz Aktuálně.cz odmítla kandidáty na předsedu hodnotit.

ČSSD v Ústeckém kraji je v sociální demokracii jednou z nejvlivnějších - v tom smyslu, že na sjezd, kde se volí předseda, posílá vůbec nejvíc delegátů mezi všemi čtrnácti regiony.  

ČSSD hledá ženu

O Benešové jako dobré volbě, pro kterou by zvedla určitě ruku, hovoří i ústecká hejtmanka Jana Vaňhová.

A rovněž odkazuje na minulost nejvyšší exžalobkyně. "Když sociální demokracie má v programu boj proti korupci, tak je to ta správná osoba, která může tento program naplňovat," uvedla sociální demokratka, kter¨á před dvěma lety na místopředsedkyni strany sama kandidovala.

Sociální demokraté totiž mají podle stanov jedno místo ve vedení povinně rezervované pro ženu. Právě před dvěma lety se ale žádnou z navržených kandidátek nepodařilo vybrat.

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová
Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová | Foto: Ondřej Besperát

Už zmíněná Jana Vaňhová post ani při opakovaných volbách neobhájila a místo ní pak delegáti z Ústeckého kraje navrhli právě Benešovou. Avšak ani ona ve volbách neprošla a místopředsednické místo pro ženu nakonec zůstalo volné dodnes. 

Pokud by Marie Benešová prošla krajskou volbou, byla by druhou političkou, která se o místo uchází. Již v prosinci jihočeská ČSSD nenominovala na stejný post svou poslankyni a stínovou ministryni školství Vlastu Bohdalovou.

Jana Vaňhová řekla, že už kandidovat nehodlá.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy