Majitel Čedoku koupil v Turecku doly za 90 milionů USD

Hana Vorlíčková
22. 7. 2008 18:20
Skupina Odien bude investovat do Ihlas Madencilik
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Praha/Istanbul - Finanční skupina Odien bude investovat 90 milionů dolarů, tedy okolo 1,3 miliardy korun, do turecké těžařské společnosti Ihlas Madencilik. Za investiční "injekci" získá Odien v těžařské společnosti 18procentní podíl.

Deníku Aktuálně.cz to dnes oznámili zástupci společnosti Odien se sídlem v Praze.

Společnost Ihlas Madencilik má průzkumné licence a právo těžby na rozsáhlých územích v Turecku. Na pozemcích jsou mimo jiné doložená naleziště zlata, mědi, železné rudy či uhlí.

Podle agentury Reuters společnost Ihlas Madencilik na začátku letošního roku oznámila, že chce expandovat do arabského regionu. Kvůli tomu také podepsala memorandum o spolupráci se společnostmi ze Saudské Arábie, firmou Tanami Holding Company a Azmeel International. Memorandum počítalo i se založením společné firmy, ve které bude mít každý majitel třetinový podíl.

Odien Group se prezentuje jako finanční skupina, za kterou stojí americký a turecký finanční kapitál. Původně byla založena jako poradenská společnost v roce 2001 se sídlem v Praze.

Foto: Aktuálně.cz

Její první akvizicí na českém trhu byl automobilový závod AVIA. Výrobní závod však posléze prodala. V Turecku pak Odien vlastní některá média.

Jeden z majitelů Odien Group - Michal Saran - patří do vlivné turecké rodiny Saranů, která mimo jiné ovládá i jeden z tamních fotbalových klubů. 

V prosinci uplynulého roku koupila Odien Group 98 procent akcií cestovní kanceláře Čedok. Krátce poté oznámila, že chce otevřít pobočku Čedoku v Istanbulu.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 40 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy