K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě přispěl člověk. Šelmy lovil kvůli kožešině

Michelle Hansen Michelle Hansen
30. 10. 2016 16:20
Lev jeskynní, který žil v Evropě, zřejmě vyhynul i kvůli člověku Kožešiny šelem byly součástí pravěkých rituálů, naznačují objevy z jeskyně ve Španělsku.
Lev jeskynní. Ilustrační foto.
Lev jeskynní. Ilustrační foto. | Foto: Sémhur/Wikimedia Commons

Tarragona - K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě notnou měrou přispěl člověk. Lidé je lovili kvůli kožešině, ale stahování z kůže bylo i součástí tehdejších rituálů, vyplývá ze studie, kterou otiskl vědecký časopis Plos One

Archeologové k poznatkům dospěli během průzkumu jeskyně La Garma ve Španělsku. Díky tomu, že vstup do jeskyně byl zablokován, zůstalo vše zakonzervováno tak, jak to bylo před tisíci lety. 

V prostorách jeskyně měli lidé vystavěny kamenné chýše s kruhovým půdorysem a na každé z nich visela koňská hlava. Uvnitř pak byly koberce ze lví kožešiny a v jednom ze stavení byl kůžemi pokryt celý strop.

"Lidé měli - z archeologického hlediska - poměrně odborné postupy ve stahování lvů z kůže, spekulujeme proto o možnosti, že na vyhynutí lva jeskynního - vzhledem ke klimatickým změnám a dalším faktorům - měli vliv i lidé," řekl deníku The Guardian Edgard Camarós z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social ve španělské Tarragoně.

"Všechny ostatky uvnitř jeskyně vypadaly tak, jak je tam lidé z pravěku nechali,"  dodal Camarós. "Často říkám, že to je nejlepší způsob, jak cestovat zpátky do minulosti. Je to jako perfektní stroj času."

Pravěcí lidé stahovali z kůže stejným způsobem jako dnes

V jeskyni vědci objevili devět zkamenělých kostí z jednoho lva. Nemůžou však udělat test DNA, aby zkameněliny neponičili.

"Naříznutá místa, kde jsou šlachy a vazy připojené na kosti. Ale nejsou naříznuté oblasti, kde jsou samotné kosti." řekl Camarós deníku The Guardian.

Takový postup je běžný i u moderních lovců. Nenařezávají v oblasti kostí, aby se kožešina nepoškodila.

Vědci se domnívají, že místo, které objevili, má kultovní charakter. Našli tu i umělecká díla, a tak se předpokládají, že kožešiny či jejich stahování mohly být součástí nějakého rituálu.

Lev jeskynní byl větší než lev africký a neměl hřívu. Vyhynul přibližně před 12 500 roky. Nejvíce ho lovili neandrtálci a později i Homo sapiens.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy