K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě přispěl člověk. Šelmy lovil kvůli kožešině

Michelle Hansen Michelle Hansen
30. 10. 2016 16:20
Lev jeskynní, který žil v Evropě, zřejmě vyhynul i kvůli člověku Kožešiny šelem byly součástí pravěkých rituálů, naznačují objevy z jeskyně ve Španělsku.
Lev jeskynní. Ilustrační foto.
Lev jeskynní. Ilustrační foto. | Foto: Sémhur/Wikimedia Commons

Tarragona - K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě notnou měrou přispěl člověk. Lidé je lovili kvůli kožešině, ale stahování z kůže bylo i součástí tehdejších rituálů, vyplývá ze studie, kterou otiskl vědecký časopis Plos One

Archeologové k poznatkům dospěli během průzkumu jeskyně La Garma ve Španělsku. Díky tomu, že vstup do jeskyně byl zablokován, zůstalo vše zakonzervováno tak, jak to bylo před tisíci lety. 

V prostorách jeskyně měli lidé vystavěny kamenné chýše s kruhovým půdorysem a na každé z nich visela koňská hlava. Uvnitř pak byly koberce ze lví kožešiny a v jednom ze stavení byl kůžemi pokryt celý strop.

"Lidé měli - z archeologického hlediska - poměrně odborné postupy ve stahování lvů z kůže, spekulujeme proto o možnosti, že na vyhynutí lva jeskynního - vzhledem ke klimatickým změnám a dalším faktorům - měli vliv i lidé," řekl deníku The Guardian Edgard Camarós z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social ve španělské Tarragoně.

"Všechny ostatky uvnitř jeskyně vypadaly tak, jak je tam lidé z pravěku nechali,"  dodal Camarós. "Často říkám, že to je nejlepší způsob, jak cestovat zpátky do minulosti. Je to jako perfektní stroj času."

Pravěcí lidé stahovali z kůže stejným způsobem jako dnes

V jeskyni vědci objevili devět zkamenělých kostí z jednoho lva. Nemůžou však udělat test DNA, aby zkameněliny neponičili.

"Naříznutá místa, kde jsou šlachy a vazy připojené na kosti. Ale nejsou naříznuté oblasti, kde jsou samotné kosti." řekl Camarós deníku The Guardian.

Takový postup je běžný i u moderních lovců. Nenařezávají v oblasti kostí, aby se kožešina nepoškodila.

Vědci se domnívají, že místo, které objevili, má kultovní charakter. Našli tu i umělecká díla, a tak se předpokládají, že kožešiny či jejich stahování mohly být součástí nějakého rituálu.

Lev jeskynní byl větší než lev africký a neměl hřívu. Vyhynul přibližně před 12 500 roky. Nejvíce ho lovili neandrtálci a později i Homo sapiens.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy