K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě přispěl člověk. Šelmy lovil kvůli kožešině

Michelle Hansen Michelle Hansen
30. 10. 2016 16:20
Lev jeskynní, který žil v Evropě, zřejmě vyhynul i kvůli člověku Kožešiny šelem byly součástí pravěkých rituálů, naznačují objevy z jeskyně ve Španělsku.
Lev jeskynní. Ilustrační foto.
Lev jeskynní. Ilustrační foto. | Foto: Sémhur/Wikimedia Commons

Tarragona - K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě notnou měrou přispěl člověk. Lidé je lovili kvůli kožešině, ale stahování z kůže bylo i součástí tehdejších rituálů, vyplývá ze studie, kterou otiskl vědecký časopis Plos One

Archeologové k poznatkům dospěli během průzkumu jeskyně La Garma ve Španělsku. Díky tomu, že vstup do jeskyně byl zablokován, zůstalo vše zakonzervováno tak, jak to bylo před tisíci lety. 

V prostorách jeskyně měli lidé vystavěny kamenné chýše s kruhovým půdorysem a na každé z nich visela koňská hlava. Uvnitř pak byly koberce ze lví kožešiny a v jednom ze stavení byl kůžemi pokryt celý strop.

"Lidé měli - z archeologického hlediska - poměrně odborné postupy ve stahování lvů z kůže, spekulujeme proto o možnosti, že na vyhynutí lva jeskynního - vzhledem ke klimatickým změnám a dalším faktorům - měli vliv i lidé," řekl deníku The Guardian Edgard Camarós z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social ve španělské Tarragoně.

"Všechny ostatky uvnitř jeskyně vypadaly tak, jak je tam lidé z pravěku nechali,"  dodal Camarós. "Často říkám, že to je nejlepší způsob, jak cestovat zpátky do minulosti. Je to jako perfektní stroj času."

Pravěcí lidé stahovali z kůže stejným způsobem jako dnes

V jeskyni vědci objevili devět zkamenělých kostí z jednoho lva. Nemůžou však udělat test DNA, aby zkameněliny neponičili.

"Naříznutá místa, kde jsou šlachy a vazy připojené na kosti. Ale nejsou naříznuté oblasti, kde jsou samotné kosti." řekl Camarós deníku The Guardian.

Takový postup je běžný i u moderních lovců. Nenařezávají v oblasti kostí, aby se kožešina nepoškodila.

Vědci se domnívají, že místo, které objevili, má kultovní charakter. Našli tu i umělecká díla, a tak se předpokládají, že kožešiny či jejich stahování mohly být součástí nějakého rituálu.

Lev jeskynní byl větší než lev africký a neměl hřívu. Vyhynul přibližně před 12 500 roky. Nejvíce ho lovili neandrtálci a později i Homo sapiens.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy