K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě přispěl člověk. Šelmy lovil kvůli kožešině

Michelle Hansen Michelle Hansen
30. 10. 2016 16:20
Lev jeskynní, který žil v Evropě, zřejmě vyhynul i kvůli člověku Kožešiny šelem byly součástí pravěkých rituálů, naznačují objevy z jeskyně ve Španělsku.
Lev jeskynní. Ilustrační foto.
Lev jeskynní. Ilustrační foto. | Foto: Sémhur/Wikimedia Commons

Tarragona - K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě notnou měrou přispěl člověk. Lidé je lovili kvůli kožešině, ale stahování z kůže bylo i součástí tehdejších rituálů, vyplývá ze studie, kterou otiskl vědecký časopis Plos One

Archeologové k poznatkům dospěli během průzkumu jeskyně La Garma ve Španělsku. Díky tomu, že vstup do jeskyně byl zablokován, zůstalo vše zakonzervováno tak, jak to bylo před tisíci lety. 

V prostorách jeskyně měli lidé vystavěny kamenné chýše s kruhovým půdorysem a na každé z nich visela koňská hlava. Uvnitř pak byly koberce ze lví kožešiny a v jednom ze stavení byl kůžemi pokryt celý strop.

"Lidé měli - z archeologického hlediska - poměrně odborné postupy ve stahování lvů z kůže, spekulujeme proto o možnosti, že na vyhynutí lva jeskynního - vzhledem ke klimatickým změnám a dalším faktorům - měli vliv i lidé," řekl deníku The Guardian Edgard Camarós z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social ve španělské Tarragoně.

"Všechny ostatky uvnitř jeskyně vypadaly tak, jak je tam lidé z pravěku nechali,"  dodal Camarós. "Často říkám, že to je nejlepší způsob, jak cestovat zpátky do minulosti. Je to jako perfektní stroj času."

Pravěcí lidé stahovali z kůže stejným způsobem jako dnes

V jeskyni vědci objevili devět zkamenělých kostí z jednoho lva. Nemůžou však udělat test DNA, aby zkameněliny neponičili.

"Naříznutá místa, kde jsou šlachy a vazy připojené na kosti. Ale nejsou naříznuté oblasti, kde jsou samotné kosti." řekl Camarós deníku The Guardian.

Takový postup je běžný i u moderních lovců. Nenařezávají v oblasti kostí, aby se kožešina nepoškodila.

Vědci se domnívají, že místo, které objevili, má kultovní charakter. Našli tu i umělecká díla, a tak se předpokládají, že kožešiny či jejich stahování mohly být součástí nějakého rituálu.

Lev jeskynní byl větší než lev africký a neměl hřívu. Vyhynul přibližně před 12 500 roky. Nejvíce ho lovili neandrtálci a později i Homo sapiens.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy