Popravy a vyhnání sedláků. Podívejte se, jak pomsta za Babice změnila Třebíčsko

Luděk Navara Denis Chripák Jakub Plíhal Luděk Navara, Denis Chripák, Jakub Plíhal
2. 7. 2020 9:30
Útok na trojici komunistických funkcionářů v Babicích rozpoutal před 69 lety tragédii, která hluboce poznamenala tvář obce i širokého okolí. Režim v rámci následných represí nechal oběsit 11 lidí a mstil se i jejich rodinám. Vystěhováním a zabavením majetku zásadně změnil krajinu. Podívejte se na srovnání dobových snímků s dnešními a připomeňte si příběhy vyhnanců.

načítám grafiku

Odveta za útok na školu, ve které zasedali komunisté, byla masivní. Kromě poprav byla odsouzena více než stovka lidí, z nichž čtyři ve vězení nakonec zemřeli. Rodiny soukromých zemědělců režim deportoval, musely navždy opustit své domovy. Jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny. Jedním z popravených byl také kněz Jan Bula z Lukova u Moravských Budějovic.

Komunisté se mstili i jeho rodné obci: z Lukova a sousedních Vícenic vyhnali osm rodin a jednoho dalšího sedláka odsoudili. Domy vyhnanců většinou změnily majitele, pole, louky a lesy převzalo JZD. Na jejich příběhy a zničenou krajinu se v souvislosti s Babicemi většinou zapomíná. Připomeňte si je v grafické galerii Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy