Popravy a vyhnání sedláků. Podívejte se, jak pomsta za Babice změnila Třebíčsko

Luděk Navara Denis Chripák Jakub Plíhal Luděk Navara, Denis Chripák, Jakub Plíhal
2. 7. 2020 9:30
Útok na trojici komunistických funkcionářů v Babicích rozpoutal před 69 lety tragédii, která hluboce poznamenala tvář obce i širokého okolí. Režim v rámci následných represí nechal oběsit 11 lidí a mstil se i jejich rodinám. Vystěhováním a zabavením majetku zásadně změnil krajinu. Podívejte se na srovnání dobových snímků s dnešními a připomeňte si příběhy vyhnanců.

načítám grafiku

Odveta za útok na školu, ve které zasedali komunisté, byla masivní. Kromě poprav byla odsouzena více než stovka lidí, z nichž čtyři ve vězení nakonec zemřeli. Rodiny soukromých zemědělců režim deportoval, musely navždy opustit své domovy. Jejich statky a usedlosti byly zabaveny a rozkradeny. Jedním z popravených byl také kněz Jan Bula z Lukova u Moravských Budějovic.

Komunisté se mstili i jeho rodné obci: z Lukova a sousedních Vícenic vyhnali osm rodin a jednoho dalšího sedláka odsoudili. Domy vyhnanců většinou změnily majitele, pole, louky a lesy převzalo JZD. Na jejich příběhy a zničenou krajinu se v souvislosti s Babicemi většinou zapomíná. Připomeňte si je v grafické galerii Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy