Londýnským taxikářům se mění mozek, ukázal výzkum

Jan Červenka
27. 9. 2008 0:35
Zvětšuje se u nich navigační centrum

Londýn - Orientační a řidičské schopnosti londýnských taxikářů jsou vyhlášené téměř celosvětově. Vědci se proto rozhodli zjistit, co se těmto řidičům během jejich práce děje v hlavě.

A přišli na to, že jejich mozek se od běžných řidičů liší. A že se jeho struktura změnila až během výkonu profese.

Pokus s virtuálními zákazníky

Nejprve bylo potřeba zjistit, která mozková centra taxikáři nejvíce využívají a kdy.

Pokus vypadal následovně: taxikáři měli za úkol "dovézt" na simulátoru  imaginární zákazníky na místo určení napříč Londýnem.

Simulace se odehrávala na herní konzoli Playstation 2 v rámci přizpůsobené hry Getaway. Vědci zatím zjišťovali aktivitu jednotlivých částí jejich mozku. Jiná centra se aktivovala, když taxikáři plánovali trasu, jiná, když zaregistrovali nějaký známý objekt či místo, nebo když vyzvedávali či naopak opouštěli zákazníka.

Větší navigační centrum

Již předchozí studie prokázaly, že taxikáři mají větší hipokampus, což je oblast mozku, která hraje velice důležitou roli při navigaci, hlavně při počátečním plánování trasy nebo v situaci, kdy řidič musel například kvůli dopravním problémům kompletně měnit trasu.

Londýnská pohlednice
Londýnská pohlednice | Foto: Ondřej Besperát

Nynější studie snímala mozek dvaceti  taxikářů pomocí funkční magnetické rezonance. Řidiči potom zhlédli záznam své jízdy a měli za úkol popsat, na co v tom či onom konkrétním okamžiku mysleli.

Nabízí se otázka, proč podobně velký hipokampus nemají třeba řidiči autobusů, u nichž je dobrá orientace také nutná. Je tomu tak zřejmě kvůli tomu, že narozdíl od taxikářů nemají detailní znalost města a všech jeho ulic, kterou si řidiči taxíků budují celá léta.

Kromě hipokampu vědci určili části mozku, které se aktivovaly, když musel taxikář řešit nějakou nepředvídanou situaci. Jiná část byla tím aktivnější, čím víc se řidič blížil cíli, podobně jako když se detektor kovů blíží k nálezu.

Změny v mozku jako profesionální deformace

Eleonore Maguirová a Hugo Spiers z londýnské vysoké školy University College se rozhodli zjistit, zda je větší hipokampus předpokladem pro to, aby byl člověk lepším taxikářem.

Rušná londýnská doprava, ilustrační snímek
Rušná londýnská doprava, ilustrační snímek | Foto: Reuters

"Původně jsme se domnívali, že větší hipokampus je spojený s tím, aby byl člověk dobrý v navigování. Ukazuje se však, že změny ve struktuře mozku souvisí až s výkonem práce taxikáře," uvedl pro Aktuálně.cz Hugo Spiers.

Jinými slovy se dá zjednodušeně říci, že větší hipokampus není předpokladem, ale následkem práce taxikáře.

Taxikáři však nejsou jediní lidé, jejichž mozek se liší od průměru. Jak Spiers pro Aktuálně.cz konstatoval, odchylky jsou patrné i u lidí, kteří ovládají více jazyků nebo hrají na nějaký hudební nástroj. I jejich mozková struktura se mění.

Čtěte také:

Vědci tápou, proč je matematika těžká pro dívky

 

Právě se děje

Další zprávy