Londýn čeká tsunami nových případů nákazy. Jsme v bojovém módu, říká česká sestra

ČTK ČTK
29. 3. 2020 17:00
Londýnské jednotky intenzivní péče jsou téměř plné, většina z nich pečuje o kriticky nemocné pacienty nakažené koronavirem a nemocnice se snaží co nejvíce navýšit kapacity, aby příliv dalších nakažených ve vážném stavu zvládly. Češka Marie Dubská, která pracuje jako sestra na jednotce intenzivní péče nemocnice Hammersmith, přiznává, že situace je nesmírně náročná a oddělení musejí fungovat jinak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ani britští odborníci se zatím neshodnou na tom, zda současné nastavení bude stačit a zda už brzy nebudou lidé umírat proto, že se jim nedostane potřebné péče. "Doufám, že to zvládneme. Stejně nemáme na výběr," řekla k tomu Marie Dubská. 

"Ve čtvrtek jsem měla službu a během dvou hodin jsme přijali tři pacienty v kritickém stavu. A potom v noci další tři, takže ráno už jsme byli plní," popsala Češka tempo, jakým nyní na jednotkách intenzivní péče přibývají pacienti.

Podle nových pravidel britského zdravotnického systému NHS přitom musí nyní sestry zvládnout péči o mnohem více pacientů než dosud. Zatímco za normální situace se jedna sestra stará o jednoho kriticky nemocného, nyní jich může mít na starosti až šest.

Ačkoli v nemocnici Hammersmith zatím sestry na JIP na tolik pacientů nedohlížejí, je podle Dubské potřeba počítat s tím, že to nastane už v nejbližší době. "Ještě to neplatí, ale platit to začne," míní. Jedinou možností je podle ní snížit objem práce hlavně v oblasti administrativy a zaučit co nejvíce dalších zaměstnanců, aby se dal provoz udržet.

Londýn čeká tsunami nových případů

Hugh Montgomery, profesor lékařské fakulty z londýnské Univerzity College na stanici Channel 4 varoval, že metropoli v následujících dvou týdnech čeká "tsunami nových případů" a že nemocnice kvůli chybějícím lůžkům brzy přestanou situaci zvládat. V Londýně zatím testy prokázaly koronavirus u více než pěti tisíc lidí.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock oznámil, že už příští týden má v Londýně začít fungovat obří polní nemocnice v kongresovém centru ExCel, kde bude až 4000 lůžek. NHS už hledá dobrovolníky, kteří se tam budou o pacienty starat.

Například z nemocnic sdružených pod hlavičkou univerzity Imperial College, kde pracuje i česká sestra, se už přihlásila nejméně stovka zájemců. Dubská byla mezi nimi, nakonec se ale ze seznamu nechala vyškrtnout.

"Zrušila jsem to, protože jsem si uvědomila, že to bude místo, kde budou mít jednu sestru pro intenzivní péči na 25 pacientů. To na konci směny budete jen počítat, kdo to přežil a kdo ne… Já můžu zajistit péči o čtyři pacienty, kteří jsou ventilovaní. Ne víc. A to nebudu dělat všechno to, co bych pro toho pacienta v ideálním světě dělat mohla," řekla.

"Staráme se už jen o koronavirové pacienty"

Nemocnice, kde česká sestra pracuje, už zrušila všechny plánované operace, a to třeba i u pacientů s rakovinou v pokročilém stadiu, kteří se tak často stanou jakýmisi nepřímými oběťmi pandemie nemoci COVID-19, protože bez chirurgického zákroku zemřou. "Staráme se už jen o koronavirové pacienty," popsala Dubská situaci na "své" JIP.

"V jednu chvíli jsme měli jen pacienty-muže, teď se staráme i o dvě pacientky. Jedna z nich je padesátiletá dosud zdravá žena, muži jsou kolem 60 let, jednomu je 40 let a jednomu asi 28 let. K nám se dostaly případy těch lidí, kteří před infekcí žádné velké zdravotní problémy neměli. Ačkoli z jednoho oddělení se nedá usuzovat, jaká je celková situace, tak mě to polekalo," přiznává.

Na klidu sestrám nepřidává ani to, že také v Británii se nemocnice potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek a se zpožděním v testování samotných zdravotníků. Testy u lékařů a ošetřovatelek se začaly plošně provádět teprve tento víkend, ale i to je zdrojem nejistoty.

"Já se toho trochu bojím, protože jsem přesvědčená, že polovina sester nebo doktorů tu nákazu má. Pak to bude katastrofa, protože kdo na těch odděleních zůstane," obává se Češka.

"Jsme připraveni bojovat"

Ačkoli v londýnských nemocnicích ještě není situace tak vyhrocená jako například v Itálii a ve Španělsku, kde kvůli chybějícím ventilátorům často umírají lidé, kteří by se s podporou dýchacího přístroje mohli zotavit, je řada zdravotníků z vývoje událostí v šoku.

"Já jsem se připravovala a stejně jsem to nezvládla. Z poslední služby jsem odjížděla úplně složená, a to jsem člověk, který se normálně nesloží," přiznala česká zdravotnice, která v Londýně žije už přes 15 let.

"Ale v tom, jak jsme se semkli, a to nechci znít nijak romanticky, tak v tom vidím hroznou sílu… Jsme připraveni bojovat," dodala.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy