Listopad je tu. Do Česka se vrací zima i sníh

Dagmar Honsová, Meteopress
1. 11. 2009 18:49
Praha - S koncem víkendu přichází zima, zatažená obloha a déšť. Noční teploty budou během týdne klesat pod bod mrazu.
Foto: Jaroslav Stejskal

Už během noci na pondělí totiž počasí u nás začne ovlivňovat studená fronta od západu.

Ještě během víkendu ho ovlivňovala tlaková výše, která postupovala dále do Evropy severovýchodní.

Tam, kde v sobotu po celý den zůstávalo zataženo nízkou oblačností, se teplota vzduchu pohybovala do 3 °C, při slunečné obloze vystoupila až na 7 °C.

Na šumavském Churáňově se v sobotu odpolední teplota zastavila na 6,9 °C a v neděli v 11 hodin tady bylo dokonce 9 °C. I tady však nejnižší ranní teploty klesaly pod bod mrazu - nejchladněji bylo na Horské Kvildě -12,6 °C.

Přeháňky a sníh

Nový týden odstartuje oblačnou až zataženou oblohou, postupně v Čechách na většině území s deštěm, večer v horských oblastech se sněžením.

Odpolední teploty vystoupí na 3 až 7 °C, ranní budou klesat ke 3 až -1 °C. Už během noci na pondělí a během pondělního dne bude na Českomoravské vrchovině a v horských oblastech foukat čerstvý vítr o rychlosti 5 až 10 m/s, v nárazech místy kolem 20 m/s.

V úterý bude zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh srážky smíšené nebo sněhové. Noční teploty klesnou na 3 až -1 °C. Denní teploty vystoupí na 2 až 6 °C.

Ve středu bude zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky, v horských oblastech srážky smíšené nebo sněhové. Noční teploty klesnou ke 3 až -1 °C. Denní teploty vyrostou na 4 až 8 °C.

Také druhá polovina pracovního týdne bude ve znamení velké oblačnosti, místy s deštěm nebo přeháňkami, na horách se bude jednat o srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty se budou pohybovat v intervalu 4 až -1 °C, denní teploty vystoupí na 4 až 9 °C.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy