Lisabon bude do roka, hlásí diplomaté před summitem

Blahoslav Hruška
8. 12. 2008 16:32
Pokud budou Irové tlačeni k repete referenda, Libertas vytáhne do boje
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady.
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady. | Foto: Evropská komise

Brusel - Lisabonská smlouva měla původně vstoupit v platnost nejpozději před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009.

Kvůli zemím, jako je Irsko, které již v referendu dokument zavrhlo, ale také Česko, kde ratifikace ještě ani nezačala, teď dostane Unie další odklad - a to do 1. ledna 2010.

Vyplývá to z návrhu závěrečného usnesení nadcházejícího summitu, který v Bruselu začíná tento čtvrtek. Zjistila to agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Co by to v praxi znamenalo? Zatímco Česko by mělo na schválení smlouvy o reformách EU celý další rok, Irsko by bylo fakticky dotlačeno do kouta a po dodatečných zárukách by zřejmě uspořádalo nové referendum.

Zcela jistě by to znamenalo také to, že hnutí Libertas irského podnikatele Declana Ganleyho by svou masivní kampaň okopírovalo a přeneslo do jiných zemí EU.

Libertas je totiž již zaregistrováno jako evropská politická strana, a oficiálně tak může požádat o příspěvek na "prosazování evropského charakteru voleb do Evropského parlamentu". Pro rok 2009 si balík 17 milionů eur kromě Libertasu přerozdělí dalších deset subjektů.

Zda Libertas postaví evropskou kandidátku, ještě stále není rozhodnuto. "Před summitem nic komentovat nebudeme. Počkáme na jeho závěry a pak oznámíme své další kroky," řekl Aktuálně.cz John McGurk, ředitel pro komunikaci Libertasu.

Pobočka v týlu nepřítele

Svou kampaň ale irští euroskeptici v podstatě již odstartovali. Na spadnutí je otevření vůbec první zahraniční pobočky - v Bruselu. Kancelář na Avenue de Cortenbergh, kde mimo jiné sídlí také zastoupení slovenských krajů, povede bývalá ředitelka pro komunikaci Americké obchodní komory Anita Kelly.

Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Právě ona je podle deníku Irish Times klíčovou osobou, která by měla vyhledávat v zemích EU možné kandidáty, kteří by pod hlavičkou Libertas šli do voleb.

A jaká jména nejčastěji padají?

Například dánský euroskeptik Jens Peter Bonde nebo jeho francouzský kolega Philippe de Villiers, který v europarlamentu zasedá v klubu Nezávislí/Demokracie, jenž je Libertasu ideově blízký.

Dalším členem klubu je Vladimír Železný, který se ostatně netají tím, že pomáhal s registrací Libertasu v Bruselu.

 

Právě se děje

Další zprávy