Lisabon bude do roka, hlásí diplomaté před summitem

Blahoslav Hruška
8. 12. 2008 16:32
Pokud budou Irové tlačeni k repete referenda, Libertas vytáhne do boje
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady.
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady. | Foto: Evropská komise

Brusel - Lisabonská smlouva měla původně vstoupit v platnost nejpozději před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009.

Kvůli zemím, jako je Irsko, které již v referendu dokument zavrhlo, ale také Česko, kde ratifikace ještě ani nezačala, teď dostane Unie další odklad - a to do 1. ledna 2010.

Vyplývá to z návrhu závěrečného usnesení nadcházejícího summitu, který v Bruselu začíná tento čtvrtek. Zjistila to agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Co by to v praxi znamenalo? Zatímco Česko by mělo na schválení smlouvy o reformách EU celý další rok, Irsko by bylo fakticky dotlačeno do kouta a po dodatečných zárukách by zřejmě uspořádalo nové referendum.

Zcela jistě by to znamenalo také to, že hnutí Libertas irského podnikatele Declana Ganleyho by svou masivní kampaň okopírovalo a přeneslo do jiných zemí EU.

Libertas je totiž již zaregistrováno jako evropská politická strana, a oficiálně tak může požádat o příspěvek na "prosazování evropského charakteru voleb do Evropského parlamentu". Pro rok 2009 si balík 17 milionů eur kromě Libertasu přerozdělí dalších deset subjektů.

Zda Libertas postaví evropskou kandidátku, ještě stále není rozhodnuto. "Před summitem nic komentovat nebudeme. Počkáme na jeho závěry a pak oznámíme své další kroky," řekl Aktuálně.cz John McGurk, ředitel pro komunikaci Libertasu.

Pobočka v týlu nepřítele

Svou kampaň ale irští euroskeptici v podstatě již odstartovali. Na spadnutí je otevření vůbec první zahraniční pobočky - v Bruselu. Kancelář na Avenue de Cortenbergh, kde mimo jiné sídlí také zastoupení slovenských krajů, povede bývalá ředitelka pro komunikaci Americké obchodní komory Anita Kelly.

Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Právě ona je podle deníku Irish Times klíčovou osobou, která by měla vyhledávat v zemích EU možné kandidáty, kteří by pod hlavičkou Libertas šli do voleb.

A jaká jména nejčastěji padají?

Například dánský euroskeptik Jens Peter Bonde nebo jeho francouzský kolega Philippe de Villiers, který v europarlamentu zasedá v klubu Nezávislí/Demokracie, jenž je Libertasu ideově blízký.

Dalším členem klubu je Vladimír Železný, který se ostatně netají tím, že pomáhal s registrací Libertasu v Bruselu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy