Lisabon bude do roka, hlásí diplomaté před summitem

Blahoslav Hruška
8. 12. 2008 16:32
Pokud budou Irové tlačeni k repete referenda, Libertas vytáhne do boje
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady.
Kdy vstoupí Lisabon v platnost (pokud vůbec)? Zatím panují jen odhady. | Foto: Evropská komise

Brusel - Lisabonská smlouva měla původně vstoupit v platnost nejpozději před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009.

Kvůli zemím, jako je Irsko, které již v referendu dokument zavrhlo, ale také Česko, kde ratifikace ještě ani nezačala, teď dostane Unie další odklad - a to do 1. ledna 2010.

Vyplývá to z návrhu závěrečného usnesení nadcházejícího summitu, který v Bruselu začíná tento čtvrtek. Zjistila to agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Co by to v praxi znamenalo? Zatímco Česko by mělo na schválení smlouvy o reformách EU celý další rok, Irsko by bylo fakticky dotlačeno do kouta a po dodatečných zárukách by zřejmě uspořádalo nové referendum.

Zcela jistě by to znamenalo také to, že hnutí Libertas irského podnikatele Declana Ganleyho by svou masivní kampaň okopírovalo a přeneslo do jiných zemí EU.

Libertas je totiž již zaregistrováno jako evropská politická strana, a oficiálně tak může požádat o příspěvek na "prosazování evropského charakteru voleb do Evropského parlamentu". Pro rok 2009 si balík 17 milionů eur kromě Libertasu přerozdělí dalších deset subjektů.

Zda Libertas postaví evropskou kandidátku, ještě stále není rozhodnuto. "Před summitem nic komentovat nebudeme. Počkáme na jeho závěry a pak oznámíme své další kroky," řekl Aktuálně.cz John McGurk, ředitel pro komunikaci Libertasu.

Pobočka v týlu nepřítele

Svou kampaň ale irští euroskeptici v podstatě již odstartovali. Na spadnutí je otevření vůbec první zahraniční pobočky - v Bruselu. Kancelář na Avenue de Cortenbergh, kde mimo jiné sídlí také zastoupení slovenských krajů, povede bývalá ředitelka pro komunikaci Americké obchodní komory Anita Kelly.

Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Právě ona je podle deníku Irish Times klíčovou osobou, která by měla vyhledávat v zemích EU možné kandidáty, kteří by pod hlavičkou Libertas šli do voleb.

A jaká jména nejčastěji padají?

Například dánský euroskeptik Jens Peter Bonde nebo jeho francouzský kolega Philippe de Villiers, který v europarlamentu zasedá v klubu Nezávislí/Demokracie, jenž je Libertasu ideově blízký.

Dalším členem klubu je Vladimír Železný, který se ostatně netají tím, že pomáhal s registrací Libertasu v Bruselu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy