Libertas jde do eurovoleb. A láká dobrovolníky z Česka

Blahoslav Hruška
11. 12. 2008 16:48
Kdo bude kandidovat za ČR? To Ganley nepoví. Zatím
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Brusel - Libertas, hnutí irského podnikatele Declana Ganleyho, bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Zprávu, která již delší dobu kolovala v bruselských kuloárech, dnes v nově otevřené kanceláři Libertas na bruselské Avenue de Cortenbergh potvrdil sám zakladatel hnutí.

"Jestli lidé chtějí silnou a zdravou Evropu, která by byla demokratická a otevřená otázkám, ať volí kandidáta Libertas," řekl Ganley s tím, že sestaví kandidátku napříč členskými zeměmi EU.

Programem nadále zůstává boj proti Lisabonské smlouvě. "Pro ty, kteří nemohli o Lisabonu rozhodnout, to bude referendum," řekl k blížícím se volbám.

A jaké kandidáty naláká Libertas, dnes již pod hlavičkou evropské politické strany, v Česku? K tomu Ganley zatím mlčí. Seznam kandidátů prý zveřejní v horizontu "několika měsíců".

Kromě jednání v kuloárech Evropského parlamentu (Ganley je v kontaktu s euroskeptiky z klubu Nezávislí/Demokracie, kde zasedá také Vladimír Železný - pozn. red.) loví strana nové zájemce i na svých nově spuštěných webových stránkách libertas.eu.

Bobošíková: Libertas? V žádném případě

Má zájem jak o české kandidáty "s velkým renomé", tak o dobrovolníky, kteří by pomohli s organizací a komunikací.

Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá.
Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá. | Foto: Reuters

Sám Železný spekulace, zda bude za Libertas napřesrok kandidovat, nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Zatím bohužel nevím kdo a co je Libertas.cz," napsal v e-mailu na dotaz Aktuálně.cz.

Kromě Železného bývá nejčastěji s českou kandidátkou Libertas skloňováno jméno europoslankyně Jany Bobošíkové. Ta ale spojování s irskými euroskeptiky odmítá. "V žádném případě. Nemám k tomu co dodat," řekla stručně Aktuálně.cz.

V souladu se zákonem o volbách do EP z roku 2003 by česká odnož Libertas musela podat kandidátku do 66 dnů před volbami, tedy do začátku dubna. V té době by ale již musela být zaregistrována u ministerstva vnitra.

V současné době žádná strana obdobného názvu registraci nemá.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy