Libertas jde do eurovoleb. A láká dobrovolníky z Česka

Blahoslav Hruška
11. 12. 2008 16:48
Kdo bude kandidovat za ČR? To Ganley nepoví. Zatím
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Brusel - Libertas, hnutí irského podnikatele Declana Ganleyho, bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Zprávu, která již delší dobu kolovala v bruselských kuloárech, dnes v nově otevřené kanceláři Libertas na bruselské Avenue de Cortenbergh potvrdil sám zakladatel hnutí.

"Jestli lidé chtějí silnou a zdravou Evropu, která by byla demokratická a otevřená otázkám, ať volí kandidáta Libertas," řekl Ganley s tím, že sestaví kandidátku napříč členskými zeměmi EU.

Programem nadále zůstává boj proti Lisabonské smlouvě. "Pro ty, kteří nemohli o Lisabonu rozhodnout, to bude referendum," řekl k blížícím se volbám.

A jaké kandidáty naláká Libertas, dnes již pod hlavičkou evropské politické strany, v Česku? K tomu Ganley zatím mlčí. Seznam kandidátů prý zveřejní v horizontu "několika měsíců".

Kromě jednání v kuloárech Evropského parlamentu (Ganley je v kontaktu s euroskeptiky z klubu Nezávislí/Demokracie, kde zasedá také Vladimír Železný - pozn. red.) loví strana nové zájemce i na svých nově spuštěných webových stránkách libertas.eu.

Bobošíková: Libertas? V žádném případě

Má zájem jak o české kandidáty "s velkým renomé", tak o dobrovolníky, kteří by pomohli s organizací a komunikací.

Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá.
Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá. | Foto: Reuters

Sám Železný spekulace, zda bude za Libertas napřesrok kandidovat, nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Zatím bohužel nevím kdo a co je Libertas.cz," napsal v e-mailu na dotaz Aktuálně.cz.

Kromě Železného bývá nejčastěji s českou kandidátkou Libertas skloňováno jméno europoslankyně Jany Bobošíkové. Ta ale spojování s irskými euroskeptiky odmítá. "V žádném případě. Nemám k tomu co dodat," řekla stručně Aktuálně.cz.

V souladu se zákonem o volbách do EP z roku 2003 by česká odnož Libertas musela podat kandidátku do 66 dnů před volbami, tedy do začátku dubna. V té době by ale již musela být zaregistrována u ministerstva vnitra.

V současné době žádná strana obdobného názvu registraci nemá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy