reklama
 
 

Libertas jde do eurovoleb. A láká dobrovolníky z Česka

11. 12. 2008 16:48
Kdo bude kandidovat za ČR? To Ganley nepoví. Zatím

Brusel - Libertas, hnutí irského podnikatele Declana Ganleyho, bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Zprávu, která již delší dobu kolovala v bruselských kuloárech, dnes v nově otevřené kanceláři Libertas na bruselské Avenue de Cortenbergh potvrdil sám zakladatel hnutí.

"Jestli lidé chtějí silnou a zdravou Evropu, která by byla demokratická a otevřená otázkám, ať volí kandidáta Libertas," řekl Ganley s tím, že sestaví kandidátku napříč členskými zeměmi EU.

Programem nadále zůstává boj proti Lisabonské smlouvě. "Pro ty, kteří nemohli o Lisabonu rozhodnout, to bude referendum," řekl k blížícím se volbám.

A jaké kandidáty naláká Libertas, dnes již pod hlavičkou evropské politické strany, v Česku? K tomu Ganley zatím mlčí. Seznam kandidátů prý zveřejní v horizontu "několika měsíců".

Kromě jednání v kuloárech Evropského parlamentu (Ganley je v kontaktu s euroskeptiky z klubu Nezávislí/Demokracie, kde zasedá také Vladimír Železný - pozn. red.) loví strana nové zájemce i na svých nově spuštěných webových stránkách libertas.eu.

Bobošíková: Libertas? V žádném případě

Má zájem jak o české kandidáty "s velkým renomé", tak o dobrovolníky, kteří by pomohli s organizací a komunikací.

Sám Železný spekulace, zda bude za Libertas napřesrok kandidovat, nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Zatím bohužel nevím kdo a co je Libertas.cz," napsal v e-mailu na dotaz Aktuálně.cz.

Kromě Železného bývá nejčastěji s českou kandidátkou Libertas skloňováno jméno europoslankyně Jany Bobošíkové. Ta ale spojování s irskými euroskeptiky odmítá. "V žádném případě. Nemám k tomu co dodat," řekla stručně Aktuálně.cz.

V souladu se zákonem o volbách do EP z roku 2003 by česká odnož Libertas musela podat kandidátku do 66 dnů před volbami, tedy do začátku dubna. V té době by ale již musela být zaregistrována u ministerstva vnitra.

V současné době žádná strana obdobného názvu registraci nemá.

autor: Blahoslav Hruška | 11. 12. 2008 16:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama