Libertas jde do eurovoleb. A láká dobrovolníky z Česka

Blahoslav Hruška
11. 12. 2008 16:48
Kdo bude kandidovat za ČR? To Ganley nepoví. Zatím
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy.
Řekněte ne. Declan Ganley s výtiskem Lisabonské smlouvy. | Foto: libertas.org

Brusel - Libertas, hnutí irského podnikatele Declana Ganleyho, bude kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu.

Zprávu, která již delší dobu kolovala v bruselských kuloárech, dnes v nově otevřené kanceláři Libertas na bruselské Avenue de Cortenbergh potvrdil sám zakladatel hnutí.

"Jestli lidé chtějí silnou a zdravou Evropu, která by byla demokratická a otevřená otázkám, ať volí kandidáta Libertas," řekl Ganley s tím, že sestaví kandidátku napříč členskými zeměmi EU.

Programem nadále zůstává boj proti Lisabonské smlouvě. "Pro ty, kteří nemohli o Lisabonu rozhodnout, to bude referendum," řekl k blížícím se volbám.

A jaké kandidáty naláká Libertas, dnes již pod hlavičkou evropské politické strany, v Česku? K tomu Ganley zatím mlčí. Seznam kandidátů prý zveřejní v horizontu "několika měsíců".

Kromě jednání v kuloárech Evropského parlamentu (Ganley je v kontaktu s euroskeptiky z klubu Nezávislí/Demokracie, kde zasedá také Vladimír Železný - pozn. red.) loví strana nové zájemce i na svých nově spuštěných webových stránkách libertas.eu.

Bobošíková: Libertas? V žádném případě

Má zájem jak o české kandidáty "s velkým renomé", tak o dobrovolníky, kteří by pomohli s organizací a komunikací.

Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá.
Kdo z ČR zasedne v lavicích europarlamentu za Libertas? Velká neznámá. | Foto: Reuters

Sám Železný spekulace, zda bude za Libertas napřesrok kandidovat, nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. "Zatím bohužel nevím kdo a co je Libertas.cz," napsal v e-mailu na dotaz Aktuálně.cz.

Kromě Železného bývá nejčastěji s českou kandidátkou Libertas skloňováno jméno europoslankyně Jany Bobošíkové. Ta ale spojování s irskými euroskeptiky odmítá. "V žádném případě. Nemám k tomu co dodat," řekla stručně Aktuálně.cz.

V souladu se zákonem o volbách do EP z roku 2003 by česká odnož Libertas musela podat kandidátku do 66 dnů před volbami, tedy do začátku dubna. V té době by ale již musela být zaregistrována u ministerstva vnitra.

V současné době žádná strana obdobného názvu registraci nemá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy