Léky na HIV účinně fungují i jako prevence

Jakub Novák
14. 7. 2011 12:00
Léky Viread a Truvada pomáhají výrazně snížit riziko přenosu viru
Podaří se šíření HIV konečně dostat pod kontrolu?
Podaří se šíření HIV konečně dostat pod kontrolu? | Foto: Reuters

Seattle - Léky, které se v současnosti používají k léčbě infekce virem HIV, mohou sloužit zároveň jako účinná prevence šíření této nákazy. Ukázala to nová studie.

"Studie Partners PrEP washingtonské univerzity je významným milníkem ve snaze vyvinout nová opatření v prevenci HIV," uvedl doktor Stefano Bertozzi, ředitel sekce HIV a tuberkulózy nadace Billa a Melindy Gatesových, která tuto studii finančně zajistila.

"Její výsledky jasně ukazují, že ústně podávaná PrEP (Pre-exposure Prophylaxis - preventivní "léčba" choroby u zdravého pacienta, pozn. redakce) dokáže bezpečně a účinně snížit riziko nákazy virem HIV mezi heterosexuálními páry," dodal.

Český příspěvek

Ve studii bylo zahrnuto 4 758 párů z Keni a Ugandy, přičemž v každém páru byl jeden z partnerů HIV pozitivní a druhý ne.

Páry byly rozděleny do tří skupin - první byla léčena přípravkem Viread (obsahující tenofovir, látku pocházející z laboratoře českého biochemika Antonína Holého), druhá dostávala léčivo Truvada (kombinace tenofoviru a emtricitabinu) a třetí placebo.

Úspěch studie

Za dobu, kterou studie monitorovala, došlo k 78 infekcím virem HIV - k osmnácti nákazám u první skupiny a ke třinácti u druhé.

Šíření viru HIV po Evropě.
Šíření viru HIV po Evropě. | Foto: Aktuálně.cz

Nejhůře dopadla skupina užívající placebo, tam se virus přenesl 47krát.

Samotný tenofovir snížil procento nakažení o 62 procent, v kombinaci s emtricitabinem dokonce o celých 73 procent.

Studie tak dále podtrhuje, jak důležitá jsou pro zpomalení šíření epidemie HIV/AIDS PrEP strategie a antiretrovirální léčiva. 

Navíc potvrzuje výsledky předchozí studie z konce loňského roku, které přinesl New England Journal of Medicine.

V ní výzkumníci sledovali homosexuální muže, rozdělené do dvou skupin - jedné užívající Truvadu a druhé, která dostávala placebo. V první skupině došlo ke snížení počtu nakažení téměř o polovinu (přesně o 44 procent).

PrEP strategie tak, spolu s mužskou obřízkou a prevencí přenosu viru z matky na dítě, snad postupně pomůže dostat šíření viru HIV, které nabývá zejména v afrických zemích katastrofálních rozměrů, pod kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy