Květinová lucerna svítí a sama si k tomu vyrábí energii

Josef Tuček
1. 11. 2008 15:00
Konstruktéři představili nový koncept osvětlení ulic
Pouliční lucerna získává energii ze slunce a z větru.
Pouliční lucerna získává energii ze slunce a z větru. | Foto: Josef Tuček

Moskva (Od zpravodaje Aktuálně.cz v Rusku) - Lucerna, jež si sama vyrábí energii pro svícení, to by mohla být budoucnost pouličního osvětlení. Představili ji konstruktéři nizozemské společnosti Philips na své přehlídce nových vývojových koncepcí, kterou pořádali na Rudém náměstí v Moskvě.

Jejich koncept se jmenuje Light Blossom (světelný květ), protože vršek lucerny skutečně připomíná květ, který se rozvírá a zavírá. Je pokračováním úvah konstruktérů, jak by mohlo vypadat osvětlení budoucnosti.

Přes den se lucerna "rozevře" a natočí ke slunci. Uvnitř jsou solární články, které pohlcují sluneční energii a ukládají ji do baterií. Ale to ještě není všechno. Rozevřené "okvětní plátky" lucerny současně slouží jako rotor větrné elektrárny. Jestliže tedy fouká vítr, i on přidává energii do baterií.

Pro chodce i hvězdáře

V noci pak přichází čas na to, aby se nasbíraná elektřina využila ke svícení. Lampa však nezáří celou noc. Má v sobě zabudované čidlo, které zjišťuje, zda se kolem ní někdo pohybuje. Když prochází chodec, lampa se včas rozsvítí. Když přejde, lampa zase zhasne.

Při tom však svítí jen směrem k zemi. Nemíří světlo do oken okolních budov, takže neruší místní obyvatele. A nesměřuje světlo k obloze, takže nevadí ani případným hvězdářům v okolí.

Podle konstruktérů Philipsu takováto pouliční lucerna nebude vůbec potřebovat dodatečnou energii. Naopak, pokud vyrobí více elektřiny, než potřebuje, může ji dodat do sítě, jako každá jiná malá sluneční či větrná elektrárna.

V této chvíli ještě není jasné, zda se představený koncept skutečně dostane do městských ulic, ani za jakou cenu by se mohl prodávat.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy