Krym má problém. Nepřežije bez ukrajinské vody a elektřiny

Martin Novák Martin Novák
18. 3. 2014 5:30
Rusko chce vybudovat silniční a železniční spojení s poloostrovem.
Oslavy výsledku krymského referenda o připojení k Rusku.
Oslavy výsledku krymského referenda o připojení k Rusku. | Foto: Reuters

Simferopol/Praha – Proruští obyvatelé Krymu slaví s ruskými vlajkami výsledek referenda. A radují se, že budou brzy občany Ruské federace namísto Ukrajiny.

Ukrajinu ale paradoxně budou ještě potřebovat. Dva miliony obyvatel ostrova na ní zůstanou závislé.

A to minimálně dvěma faktory. Suchý Krym pokrývá až osmdesát procent své spotřeby vody z Dněpru, tedy z Ukrajiny. Bez něj by zkolabovalo krymské zemědělství, včetně vyhlášených krymských vín.

Kanály, kterými voda směřuje, byly vybudovány v Brežněvově éře na začátku sedmdesátých let.

Podobně je na tom nově vyhlášená republika s elektřinou. Čtyři pětiny spotřeby dodávají elektrárny z pevninské Ukrajiny, malé termální elektrárny přímo na Krymu dostatečný přísun energie nezajistí.

Také potraviny a většina spotřebního zboží proudí a zřejmě bude proudit dál přes Ukrajinu. Suchozemskou hranici s Ruskem Krym nemá. Odděluje ho Krčská úžina, dlouhá zhruba čtyři a půl kilometru.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv už navrhl stavbu spojující silnice a železnice, ale to potrvá roky a cena se bude pohybovat v řádu několika stamilionů eur.

Vláda v Kyjevě podle ukrajinských statistik dotovala poloostrov ročně ze státního rozpočtu částkou převyšující miliardu eur. Na druhou stranu přijde o peníze, které jí dávalo Rusko za pronájem přístavu v Sevastopolu Černomořské flotile.

Soběstačný je Krym pouze v zásobování zemním plynem, kde má zdroje z pobřeží Azovského moře. Ale ne zcela, asi čtvrtina spotřeby se dováží také z Ukrajiny.

Může se stát, že ukrajinská vláda zdroje pro Krym zablokuje? Sotva. Jednak by to znamenalo pro obyvatele poloostrova humanitární katastrofu a Rusko by téměř jistě sáhlo k odvetným opatřením. Například bojkotu ukrajinského vývozu do Ruska nebo k zastavení dodávek plynu.

Plakát před referendem na Krymu.
Plakát před referendem na Krymu. | Foto: Reuters

Nebo dokonce k další demonstraci síly, naznačené v sobotu výsadkem 120 ruských vojáků k rozvaděči zemního plynu už za hranicemi Krymu.

Poloostrov dosud žil také z turistiky. Například Jalta vybudovala moderní promenádu se značkovými obchody a luxusními restauracemi.

Nejspíše ale dopadne podobně jako Abcházie po jejím odtržení od Gruzie na začátku devadesátých let. Na tamních plážích se sluní výhradně Rusové, ale nejezdí jich mnoho.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 50 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhrála Johaugová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá v klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Další Češky nebodovaly. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švéda Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Ve 12:45 odstartuje mužský závod na 15 km klasicky. Z Čechů budou o body bojovat Michal Novák, Adam Fellner a Luděk Šeller.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.

12:45 15 km klasicky muži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy