Krev řekne, jestli je v těle nádor i zda ustupuje léčbě

Josef Tuček
19. 2. 2010 7:00
Američtí vědci představili test, který najde DNA z rakovinných buněk
Mikrosnímek rakovinných buněk v tlustém střevě. Menší z buněk je ještě nevyvinutá.
Mikrosnímek rakovinných buněk v tlustém střevě. Menší z buněk je ještě nevyvinutá. | Foto: Reuters

San Diego (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Genetické rozbory krve by měly v budoucnu určit, jestli člověk nemá v těle nádor, a to i tak malý, že se ještě nedá najít žádnou zobrazovací technikou. Současně by takové testy lékařům řekly, zda se jejich léčení daří.

Badatelé o tom informovali na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS), které probíhá v kalifornském San Diegu.

Zpřeházené "kapitoly" DNA

"Prakticky univerzální vlastností nádorů je, že jejich buňky mají jinak seskládanou DNA, čímž se liší od buněk zdravých," vysvětlil v San Diegu Victor Velculescu z Univerzity Johnse Hopkinse, jeden z hlavních autorů výzkumu.

Dosud se vědci soustřeďovali na hledání jednotlivých drobných změn v genetickém kódu nádoru, které se dají přirovnat k hledání přeházených písmen v kapitole knihy.

"V tomto případě sledujeme celý genetický kód a hledáme zpřeházené větší kusy DNA - tedy jakoby jinak poskládané kapitoly celé knihy," vysvětlil další z výzkumníků Bert Vogelstein.

Individuální pro každého pacienta

Co je podstatné - jejich metoda nachází genetické odlišnosti nádorových buněk od buněk zdravých, i když jsou tyto odchylky různé u každého pacienta. Postup je tedy navrhován tak, aby našel individuální anomálie nádorových buněk v každém nemocném člověku.

Genetické testy nacházejí stále další uplatnění.
Genetické testy nacházejí stále další uplatnění. | Foto: Archív

Test využívá krve, v níž se odloupnuté buňky nádoru vyskytují, a najde chybu v jejich DNA navzdory tomu, že je zdánlivě zcela ztracena v množství zdravé DNA v krvi.

Vědci ověřili, že postup může ukázat, zda léčba už dokázala nádor zničit, anebo zda je v ní nutné ještě pokračovat, protože část nádoru stále v těle roste.

Lékaři postup vyzkoušeli na pacientech s nádorem tlustého střeva a konečníku a s rakovinou prsu. "Na stejném principu můžeme vyvinout testy pro prakticky jakýkoli nádor," věří Vogelstein.

Výzkumníci o své metodě informují rovněž v časopise Science Translational Medicine, který vyjde příští týden. Požádali také o patent na svou metodu.

Zatím moc drahé

Faktem zůstává, že tento genetický test je zatím drahý - stojí asi pět tisíc dolarů pro jednoho pacienta.

Oproti tomu vyšetření počítačovou tomografií vyjde na 1500 dolarů. Nenajde však nádor v tak raném stadiu, jako to dokáže genetický test, tvrdí vědci. Věří, že pokud se genetický test časem rozšíří, sníží se i jeho cena.

 

Právě se děje

Další zprávy