Stát vrátil Krejčířovi majetek, právníci předběhli věřitele

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 8. 2014 5:30
Soud uvolnil Krejčířův zmrazený majetek za desítky milionů korun, aby jej mohli získat poškození. Jenže ostrouhali. Jako první se přihlásili Krejčířovi advokáti hájící také Ivo Rittiga.
Radovan Krejčíř, který je momentálně v Jihoafrické republice ve vazbě s obviněním z organizování vražd a únosu
Radovan Krejčíř, který je momentálně v Jihoafrické republice ve vazbě s obviněním z organizování vražd a únosu | Foto: Reuters

Praha - Uprchlý podvodník Radovan Krejčíř, nyní pobývající ve vazbě v Jihoafrické republice, se v uplynulých dnech dostal k části svého majetku, který mu krátce po jeho útěku za hranice zabavil stát.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž počátkem minulého týdne předal cennosti za více než třicet milionů Krejčířovým právníkům z MSB Legal.

"Majetek jsme vydali na základě usnesení Městského soudu v Praze, jímž bylo zrušeno zajištění majetku Radovana Krejčíře," uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.

Advokáti přitom věci vyzvedli jen krátce předtím, než na úřad dorazil soudní exekutor Juraj Podkonický, který zastupuje jednoho z Krejčířových věřitelů.

Krejčířova sbírka

Devět obrazů, které Krejčíř také získal zpět. Jejich účetní hodnota je 19,7 milionu korun.

Antonín Procházka – Kytice ve džbánu

Emil Filla – Zátiší s dýmkou

Jan Zrzavý – San Marco v noci

Václav Špála – U Marseille

Václav Špála – Kytice ve džbánu

Václav Špála – Kytice v pruhovaném džbánu

Václav Špála - Červené pivoňky ve džbánu

Václav Špála – Zátiší s ovocem na stole

Karel Černý – Milenci u rybníka

Na Podkonického toho příliš nezbylo: všechny cenné věci si odnesli Krejčířovi advokáti.

Obrazy, klavír, motorky...

"Jednalo se převážně o bytové a sportovní zařízení jako například motocykly, kola, klavír, elektroniku, nábytek či knihy v přibližné hodnotě 11,4 milionu korun," uvedl mluvčí úřadu Hurt.

Kromě toho si odvezli devět obrazů, především díla Václava Špály, s účetní hodnotou 19,7 milionu korun.

Exekutor Podkonický se pak musel spokojit s devíti směnkami. Není však jasné, jaká je jejich hodnota.

Vyjádření Podkonického, který je nyní na dovolené, se nepodařilo získat. "Od jisté doby se do médií snažím nevyjadřovat," uvedl pouze prostřednictvím e-mailu.

Podle pozdějšího vyjádření mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové však Krejčíř nadále nemůže se svým majetkem nakládat.

"V praxi tedy není rozhodné, zda si tento movitý majetek převzali advokáti dlužníka. Pokud by totiž dlužník měl záměr tyto věci jakkoliv bezúplatně nebo úplatně převést, jednalo by se o převod relativně neplatný," uvedla Báčová.

Navíc například motorová vozidla se blokují v registru, a není třeba jejich fyzické zajištění. O jejich exekuci se podle Báčové dá rozhodnout takzvaně od stolu.

Krejčíř čelí kvůli svým miliardovým podvodům řadě exekucí – zablokovány jsou například dvě jeho vily v Černošicích.

Podle Hurta ale v případě movitých věcí neexistovala žádná exekuce, která by vydání obrazů a dalších zmrazených věcí bránila. "Advokáti předložili rozhodnutí soudu a my neměli jediný důvod ten majetek dál držet,“ vysvětluje Hurt.

Krejčířovi právníci se k věci odmítají vyjádřit. "Bez komentáře," reagovala advokátka Karolína Babáková, která zastupuje mimo jiné i podnikatele Ivo Rittiga stíhaného za podíl na manipulaci zakázek pražského dopravního podniku a za vynášení utajených informací z kontrarozvědky.

Aby si na své přišli věřitelé...

O tom, že se ruší zajištění Krejčířova majetku, rozhodl koncem června soudce Pavel Benda. Důvody pro obstavení majetku pominuly loni na podzim poté, co Krejčíř dostal u soudu 10,5 roku za podvody. Tehdejší soud však kromě nepodmíněného trestu nenařídil propadnutí majetku státu.

"S ohledem na skutečnost, že nebyl uložen trest propadnutí majetku, pro jehož výkon byl majetek zajištěn, pominuly důvody jeho zajištění," uvedl v usnesení Benda.

"Trest propadnutí (majetku) byl zrušen, protože by byla zmařena náhrada škody poškozeným," vysvětlil státní zástupce Vladimír Trýzna, který Krejčíře zažaloval u soudu.

V první instanci přitom soud o propadnutí majetku rozhodl, odvolací soud to ale změnil - právě proto, aby se mohli domoci svých nároků poškození. Ti teď mají naopak šanci na odškodnění sníženou.

To, že Krejčíř část majetku získal zpět, nechtěl žalobce Trýzna komentovat. "To je věcí soudu, jestli byl vydán, nebo ne," uvedl.

"Soudce postupoval podle trestního řádu, nic jiného nemohl udělat," řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

 Vily do dražby?

Majetek má Krejčíř obstaven na více frontách. Nejhodnotnější část – jeho nemovitosti – jsou zatíženy exekucí ve prospěch společnosti Frymis, která se stala ještě v 90. letech minulého století obětí jeho podvodu.

"V náš prospěch jsou zablokovány jeho dvě vily v Černošicích," potvrdil právník Frymisu Michal Přibil. Není přitom vyloučeno, že po prodeji domů v dražbě mohou zbýt peníze i na další věřitele.

Exekutorská komora navíc uvedla, že pro ocenění Krejčířovy černošické vily už soudní exekutor ustanovil znalce, který by měl objekt prohlédnout a schyluje se tak k dražbě.

Státní zastupitelství nechalo obstavit Krejčířovi majetek kvůli půlmiliardovému daňovému podvodu při obchodu s pohonnými hmotami v kauze M5 již v lednu 2003.

675 zabavených věcí

Podstatnou část z Krejčířova majetku však policie zabavila až v srpnu 2005 v zadrženém kamionu, který směřoval na Seychelly. Právě tam po svém útěku Krejčíř dočasně skončil a snažil se tam nechat převézt i vybavení své černošické vily.

V kamionu a následně zajištěném skladu detektivové objevili nejen elektroniku, ale i nábytek či obrazy v hodnotě desítek milionů korun. Podle úředníků šlo celkem o 675 položek.

Exekucím se Krejčíř snaží bránit. Naposledy před necelým měsícem Nejvyšší soud zamítl jeho stížnost právě proti obstavení jeho dvou vil ve prospěch firmy Frymis.

 

Právě se děje

Další zprávy