Stát vrátil Krejčířovi majetek, právníci předběhli věřitele

Marek Pokorný Marek Pokorný
19. 8. 2014 5:30
Soud uvolnil Krejčířův zmrazený majetek za desítky milionů korun, aby jej mohli získat poškození. Jenže ostrouhali. Jako první se přihlásili Krejčířovi advokáti hájící také Ivo Rittiga.
Radovan Krejčíř, který je momentálně v Jihoafrické republice ve vazbě s obviněním z organizování vražd a únosu
Radovan Krejčíř, který je momentálně v Jihoafrické republice ve vazbě s obviněním z organizování vražd a únosu | Foto: Reuters

Praha - Uprchlý podvodník Radovan Krejčíř, nyní pobývající ve vazbě v Jihoafrické republice, se v uplynulých dnech dostal k části svého majetku, který mu krátce po jeho útěku za hranice zabavil stát.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž počátkem minulého týdne předal cennosti za více než třicet milionů Krejčířovým právníkům z MSB Legal.

"Majetek jsme vydali na základě usnesení Městského soudu v Praze, jímž bylo zrušeno zajištění majetku Radovana Krejčíře," uvedl mluvčí úřadu Robert Hurt.

Advokáti přitom věci vyzvedli jen krátce předtím, než na úřad dorazil soudní exekutor Juraj Podkonický, který zastupuje jednoho z Krejčířových věřitelů.

Krejčířova sbírka

Devět obrazů, které Krejčíř také získal zpět. Jejich účetní hodnota je 19,7 milionu korun.

Antonín Procházka – Kytice ve džbánu

Emil Filla – Zátiší s dýmkou

Jan Zrzavý – San Marco v noci

Václav Špála – U Marseille

Václav Špála – Kytice ve džbánu

Václav Špála – Kytice v pruhovaném džbánu

Václav Špála - Červené pivoňky ve džbánu

Václav Špála – Zátiší s ovocem na stole

Karel Černý – Milenci u rybníka

Na Podkonického toho příliš nezbylo: všechny cenné věci si odnesli Krejčířovi advokáti.

Obrazy, klavír, motorky...

"Jednalo se převážně o bytové a sportovní zařízení jako například motocykly, kola, klavír, elektroniku, nábytek či knihy v přibližné hodnotě 11,4 milionu korun," uvedl mluvčí úřadu Hurt.

Kromě toho si odvezli devět obrazů, především díla Václava Špály, s účetní hodnotou 19,7 milionu korun.

Exekutor Podkonický se pak musel spokojit s devíti směnkami. Není však jasné, jaká je jejich hodnota.

Vyjádření Podkonického, který je nyní na dovolené, se nepodařilo získat. "Od jisté doby se do médií snažím nevyjadřovat," uvedl pouze prostřednictvím e-mailu.

Podle pozdějšího vyjádření mluvčí Exekutorské komory Petry Báčové však Krejčíř nadále nemůže se svým majetkem nakládat.

"V praxi tedy není rozhodné, zda si tento movitý majetek převzali advokáti dlužníka. Pokud by totiž dlužník měl záměr tyto věci jakkoliv bezúplatně nebo úplatně převést, jednalo by se o převod relativně neplatný," uvedla Báčová.

Navíc například motorová vozidla se blokují v registru, a není třeba jejich fyzické zajištění. O jejich exekuci se podle Báčové dá rozhodnout takzvaně od stolu.

Krejčíř čelí kvůli svým miliardovým podvodům řadě exekucí – zablokovány jsou například dvě jeho vily v Černošicích.

Podle Hurta ale v případě movitých věcí neexistovala žádná exekuce, která by vydání obrazů a dalších zmrazených věcí bránila. "Advokáti předložili rozhodnutí soudu a my neměli jediný důvod ten majetek dál držet,“ vysvětluje Hurt.

Krejčířovi právníci se k věci odmítají vyjádřit. "Bez komentáře," reagovala advokátka Karolína Babáková, která zastupuje mimo jiné i podnikatele Ivo Rittiga stíhaného za podíl na manipulaci zakázek pražského dopravního podniku a za vynášení utajených informací z kontrarozvědky.

Aby si na své přišli věřitelé...

O tom, že se ruší zajištění Krejčířova majetku, rozhodl koncem června soudce Pavel Benda. Důvody pro obstavení majetku pominuly loni na podzim poté, co Krejčíř dostal u soudu 10,5 roku za podvody. Tehdejší soud však kromě nepodmíněného trestu nenařídil propadnutí majetku státu.

"S ohledem na skutečnost, že nebyl uložen trest propadnutí majetku, pro jehož výkon byl majetek zajištěn, pominuly důvody jeho zajištění," uvedl v usnesení Benda.

"Trest propadnutí (majetku) byl zrušen, protože by byla zmařena náhrada škody poškozeným," vysvětlil státní zástupce Vladimír Trýzna, který Krejčíře zažaloval u soudu.

V první instanci přitom soud o propadnutí majetku rozhodl, odvolací soud to ale změnil - právě proto, aby se mohli domoci svých nároků poškození. Ti teď mají naopak šanci na odškodnění sníženou.

To, že Krejčíř část majetku získal zpět, nechtěl žalobce Trýzna komentovat. "To je věcí soudu, jestli byl vydán, nebo ne," uvedl.

"Soudce postupoval podle trestního řádu, nic jiného nemohl udělat," řekla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

 Vily do dražby?

Majetek má Krejčíř obstaven na více frontách. Nejhodnotnější část – jeho nemovitosti – jsou zatíženy exekucí ve prospěch společnosti Frymis, která se stala ještě v 90. letech minulého století obětí jeho podvodu.

"V náš prospěch jsou zablokovány jeho dvě vily v Černošicích," potvrdil právník Frymisu Michal Přibil. Není přitom vyloučeno, že po prodeji domů v dražbě mohou zbýt peníze i na další věřitele.

Exekutorská komora navíc uvedla, že pro ocenění Krejčířovy černošické vily už soudní exekutor ustanovil znalce, který by měl objekt prohlédnout a schyluje se tak k dražbě.

Státní zastupitelství nechalo obstavit Krejčířovi majetek kvůli půlmiliardovému daňovému podvodu při obchodu s pohonnými hmotami v kauze M5 již v lednu 2003.

675 zabavených věcí

Podstatnou část z Krejčířova majetku však policie zabavila až v srpnu 2005 v zadrženém kamionu, který směřoval na Seychelly. Právě tam po svém útěku Krejčíř dočasně skončil a snažil se tam nechat převézt i vybavení své černošické vily.

V kamionu a následně zajištěném skladu detektivové objevili nejen elektroniku, ale i nábytek či obrazy v hodnotě desítek milionů korun. Podle úředníků šlo celkem o 675 položek.

Exekucím se Krejčíř snaží bránit. Naposledy před necelým měsícem Nejvyšší soud zamítl jeho stížnost právě proti obstavení jeho dvou vil ve prospěch firmy Frymis.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy