Čína chce lidem řídit život pomocí bodového systému. Kritici budou mít smůlu

Michelle Hansen Michelle Hansen
Aktualizováno 25. 10. 2016 14:45
Čína chce ještě ve větším měřítku sledovat občany. Už v roce 2020 chce spustit program, který má více než miliardu lidí sledovat de facto na každém kroku. V praxi to může znamenat, že kdo bude na internetu kritizovat vládu, může dostat nálepku "neposlušného" a bude ho to stát třeba zaměstnání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking – Komunistický režim v Číně hodlá už během několika málo let kontrolovat obyvatele způsobem, jaký dosud zřejmě nemá obdoby. A to prostřednictvím moderních technologií. 

Vládní program nazvaný "Internet plus" má fungovat od roku 2020.

A byť to zní jako sci-fi, počítá s tím, že občané i firmy budou mít určité označení na základě bodování. Hodnotit je budou ve sféře společenské, komerční, politické nebo právní.

V praxi to může znamenat, že kdo bude na internetu kritizovat vládu, může dostat nálepku "neposlušného" a bude ho to stát třeba zaměstnání.

Policejní stát 21. století

Podle kritiků by se měl program jmenovat spíše "Policejní stát 21. století".

"Čína se přiblížila k totalitní společnosti, kde vláda kontroluje a ovlivňuje osobní životy jednotlivců," řekl The Washington Post spisovatel a častý komentátor společenského dění Mu-žung Süe-cchun. "To je jako Velký bratr, který má všechny informace a může vám ublížit, jakýmkoliv způsobem chce," dodává.

Fungování "bodovacího" systému popisuje v září zveřejněný dokument, který vznikl v nejvyšších patrech čínské politiky. "Pokud porušíte důvěru na jednom místě, budete pak omezeni všude," stojí v něm.

Lidé i firmy mají být pod každodenním dohledem. Vláda chce znát každou informaci dostupnou online. V době přetechnizované společnosti, kdy valná většina lidí žije online, nebude získávání dat obtížné. A vyloučeny nejsou ani namátkové kontroly.

Kontrolujeme kvůli podvodníkům, argumentuje Peking

Podrobnosti programu zatím nejsou známy. Peking pouze potvrdil, že dobré chování bude odměňovat a špatné trestat. 

Čína opatření zdůvodňuje bojem s podvodníky, kteří se v zemi s více než miliardovou populací snadno ztratí. "Podvodníci se stali součástí naší společnosti, musí zaplatit svou cenu," řekl The Washington Post Lien Wej-liang z hlavní čínské agentury pro ekonomické plánování.

Režim chce mít v hledáčku především podniky, které prodávají zkažené jídlo nebo falešné léky. Častým problémem jsou pro ně také lékaři, kteří berou úplatky. 

Komunistická strana rovněž slibuje nové pojetí socialistické utopie, totiž "benevolentní vedení", píše The Washington Post.

"Důležitá součást čínského politického divadla je tvrzení, že existuje ta idealizovaná budoucnost. Utopie, k níž lze vzhlížet," řekl listu Rogier Creemers, profesor z univerzity v Leidenu v Nizozemsku.

Podle deníku The Wall Street Journal bude zavedení systému v Číně pouhým začátkem a podobný systém kontroly nad obyvatelstvem uvítají i další autokratické režimy jinde ve světě.

 

Právě se děje

Další zprávy