Konstruktéři učí roboty chodit po zdech

Jan Červenka
13. 7. 2008 18:00
Dalším vývojovým krokem má být - chůze po stropě
Foto: SRI

Washington - Roboti dnes umí leccos. Američtí vědci je nyní učí lézt po zdech se stejnou lehkostí jako hmyz. Informoval o tom server BBC.

Roboti na zdi drží díky stejnému elektrostatickému jevu, jako nafukovací balónek, který předtím nabijete třením. Představte si hračku - model tanku na dálkové ovládání. Tito roboti mají právě obdobnou velikost a stejně jako tank jsou vybaveni pásy.

Přilnavé pásy

Ty obsahují materiál s elektroadhesivními  vlastnostmi. Pokud jsou napájeny elektrickým proudem, přilnou k povrchu, takže robot nespadne.

„Vynalezli jsme zařízení schopné indukovat napětí na povrchu zdi. Robot k tomu bere energii z vlastní energetické jednotky," vysvětluje Harsha Prahlad ze společnosti SRI, která roboty vyvíjí.

Balónek s vlastní baterkou

„Pásy robota se nabíjejí kladně nebo záporně. Ve zdi se přitom automaticky tvoří opačný náboj. Právě to drží robota na povrchu. Je to trochu podobné školnímu fyzikálnímu pokusu, kdy třením elektricky nabijeme nafukovací balónek a když ho pak přitiskneme na strop nebo stěnu, tak tam drží. Rozdíl je v tom, že náboj tady obstarává vlastní energetická jednotka, takže tento jev můžeme řídit," pokračuje Prahlad.

Technologie využívá velice malé množství energie a roboti zvládnou za sekundu překonat vzdálenost o velikosti vlastní délky, tedy zhruba 25 centimetrů. Přitom jim nevadí nerovnosti materiálu nebo nečistota, neodradí je ani silná prachová vrstva.

V armádě i hračkářství

Počítá se s tím, že by roboti mohli najít uplatnění v armádě nebo například při technických kontrolách mostů či budov a špatně dostupných prostor. Uvažuje se i o tom, že by se vyráběla verze pro děti coby hračka.  Samotnou technologii by vědci chtěli časem využít i pro to, aby po zdech umožnili chodit lidem.

Prahladův tým nyní pracuje na tom, aby roboty naučil chodit i hlavou dolů podobně jako hmyz. Princip bude hodně podobný - roboti dostanou na nohy elektroadhesivní „ponožky".

„Často si myslíme, že jsou elektrostatické síly velmi slabé. Jenže pokud se nám podaří dostat se hodně blízko k povrchu, budou tyto síly velmi silné," uzavírá Prahlad.

Čtěte také:

Místo astronautů by měli satelity opečovávat roboti

Terminátorův bratr se uplatní v medicíně i ve válce


 

 

Právě se děje

Další zprávy