Konstruktéři učí roboty chodit po zdech

Jan Červenka
13. 7. 2008 18:00
Dalším vývojovým krokem má být - chůze po stropě
Foto: SRI

Washington - Roboti dnes umí leccos. Američtí vědci je nyní učí lézt po zdech se stejnou lehkostí jako hmyz. Informoval o tom server BBC.

Roboti na zdi drží díky stejnému elektrostatickému jevu, jako nafukovací balónek, který předtím nabijete třením. Představte si hračku - model tanku na dálkové ovládání. Tito roboti mají právě obdobnou velikost a stejně jako tank jsou vybaveni pásy.

Přilnavé pásy

Ty obsahují materiál s elektroadhesivními  vlastnostmi. Pokud jsou napájeny elektrickým proudem, přilnou k povrchu, takže robot nespadne.

„Vynalezli jsme zařízení schopné indukovat napětí na povrchu zdi. Robot k tomu bere energii z vlastní energetické jednotky," vysvětluje Harsha Prahlad ze společnosti SRI, která roboty vyvíjí.

Balónek s vlastní baterkou

„Pásy robota se nabíjejí kladně nebo záporně. Ve zdi se přitom automaticky tvoří opačný náboj. Právě to drží robota na povrchu. Je to trochu podobné školnímu fyzikálnímu pokusu, kdy třením elektricky nabijeme nafukovací balónek a když ho pak přitiskneme na strop nebo stěnu, tak tam drží. Rozdíl je v tom, že náboj tady obstarává vlastní energetická jednotka, takže tento jev můžeme řídit," pokračuje Prahlad.

Technologie využívá velice malé množství energie a roboti zvládnou za sekundu překonat vzdálenost o velikosti vlastní délky, tedy zhruba 25 centimetrů. Přitom jim nevadí nerovnosti materiálu nebo nečistota, neodradí je ani silná prachová vrstva.

V armádě i hračkářství

Počítá se s tím, že by roboti mohli najít uplatnění v armádě nebo například při technických kontrolách mostů či budov a špatně dostupných prostor. Uvažuje se i o tom, že by se vyráběla verze pro děti coby hračka.  Samotnou technologii by vědci chtěli časem využít i pro to, aby po zdech umožnili chodit lidem.

Prahladův tým nyní pracuje na tom, aby roboty naučil chodit i hlavou dolů podobně jako hmyz. Princip bude hodně podobný - roboti dostanou na nohy elektroadhesivní „ponožky".

„Často si myslíme, že jsou elektrostatické síly velmi slabé. Jenže pokud se nám podaří dostat se hodně blízko k povrchu, budou tyto síly velmi silné," uzavírá Prahlad.

Čtěte také:

Místo astronautů by měli satelity opečovávat roboti

Terminátorův bratr se uplatní v medicíně i ve válce


 

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 45 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy