Konec provokace, vítají kozáci "ne" zprávě o menšinách

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
23. 8. 2013 15:00
Zpráva ruské kozáky označila za hrozbu pro Česko. Vláda ji přijala, pak odmítla.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Praha/Moskva - Zvítězil zdravý rozum. Tak reagují ruští kozáci na zprávu, že ministr vnitra Martin Pecina smetl ze stolu návrh zprávy o národnostních menšinách v Česku, kterou ke schválení doporučila rada vlády řízená exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Rusnokova vláda zprávu nejprve schválila, své rozhodnutí ale následně vzala zpět. Tento týden o tom informovalo Právo

Obvinění ze "záškodnické" činnosti v Česku, které zpráva obsahovala a o němž Aktuálně.cz informovalo už letos v květnu, považují sami kozáci za "provokaci".

Třicet záškodníků

Zamítnutá zpráva upozorňovala na škodlivou činnost více než třiceti organizací, které jsou podřízeny takzvané koordinační radě působící při ruském velvyslanectví.

"Sdružení tohoto druhu by mohla být jen k pousmání, kdyby nebyla přímo řízena z Kremlu a nekladla by si za cíl prosazování své společenské autority a morálky, na základě vojenské disciplíny a velitelské podřízeností, s hlavními cíli proniknout do všech společenských a státních struktur (Parlament, vláda, orgány místní samosprávy)," stálo v příloze dokumentu doslova.

Zpráva též upozorňovala, že "z popudu velvyslanectví a kremelské administrativy v ČR začaly vznikat kozácké organizace - uniformované a ozbrojené oddíly, na zdánlivě historické tradici ruských kozáků". Jmenovala například Trojickou-Velvyslaneckou kozáckou stanici v Praze či Všekozácký svaz v českých zemích a na Slovensku.

"Nejsme národnostní menšina"

Ruští kozáci v Česku nejprve odmítali obsah zprávy komentovat s tím, že jde pouze o návrh. Teď promluvili.

"Zpráva obsahuje urážlivá a nespravedlivá tvrzení, která se nezakládají na pravdě," řekl Aktuálně.cz Michail Dzjuba, jeden z čelných představitelů občanského sdružení Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska. Podle něj jde navíc o nedorozumění.

"Naše organizace, která navazuje na tradice z 20. let minulého století, se nikdy neztotožňovala s ruskou menšinou. Kozáci jsou zvláštní národnost. Jako třeba Moraváci v Česku," vysvětlil.

Podle něj je přinejmenším podivné, že se Rada pro národnostní menšiny činností kozáků vůbec zabývá. "Nechápu, jak specialisté z vládní rady přišli na to, že kozáci patří k národnostní menšině," uvedl. "Cílem je jen vzbudit odpor české veřejnosti k pojmu kozák," uvedl.

Zbraně jako důkaz

Dzjuba zároveň odmítl obvinění, že by jeho organizaci řídil nebo financoval Kreml. "Jsme česká organizace zaregistrovaná při ministerstvu vnitra. Veškeré naše příjmy jsou na transparentním účtu," zdůraznil. Podle něj ruské velvyslanectví nemá s činností kozáků nic společného. V kozáckém spolku, který má asi padesát členů, jsou zástupci různých národností, včetně Čechů.

Pokud jde o uniformy či zbraně, které zpráva výslovně zmiňuje, jde prý o atributy kozáckého kroje. "Zbraně mají také české spolky, které oživují historické tradice. Copak Valaši se sekerkami jsou nebezpeční? Šavle a biče jsou součástí kozácké výstroje. Koupili jsme je v obchodech, kde se prodávají suvenýry," tvrdí Dzjuba.

Jasno bude až po volbách

Kozáci v Česku teď vítají, že se má zpráva o menšinách předělat.

"Věřím, že se nová vláda podívá také na další aktivity zástupců národnostních menšin, kteří jsou financováni z českého rozpočtu," uvedl ruský zástupce ve vládním výboru pro spolupráci s orgány samosprávy Alexandr Barabanov. "Očekávám kompetentnější přístup k problematice menšin," řekl s tím, že stížností je mnohem víc než jen od Rusů.

Místopředseda Rady vlády pro národnostní menšiny Igor Zolotarev - autor pasáží zprávy o působení ruské menšiny v Česku - Aktuálně.cz řekl, že zatím nemá informace o tom, jak se teď rada zachová.

Rada je poradní orgán, který podle něj zřejmě zanikne v souvislosti s ukončením činnosti minulého kabinetu. Nová rada může vzniknout teprve po volbách, a osud kontroverzní zprávy je tak podle něj velmi nejasný.

Zolotarev, předseda občanského sdružení Ruská tradice, si ale trvá na svém: v Česku podle něj skutečně působí menšinové organizace, jejichž činnost je "proti zájmu (české) společnosti". "Vytvářejí aktivity ve prospěch cizího státu. Nárokují si právo na podporu, avšak hájí zájmy Ruska," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy