reklama
 
 

Konec legendy. Vajíčka kameny Karlova mostu nespojila

18. 1. 2010 16:30
Při výstavbě byla použita římská malta, kterou by vejce připravily o pevnost

Praha - Do debat o pravdivosti pověsti, že při stavbě Karlova mostu v Praze byla do malty přimíchávána vajíčka, znovu zasáhli vědci, kteří most nyní, v době jeho rekonstrukce, zkoumají.

"Žádná vajíčka v maltě Karlova mostu použita nebyla," tvrdí na základě svého nejnovějšího průzkumu vědečtí pracovníci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd.

Jak uvádějí ve své zprávě pro média, jejich několikaletý výzkum, který uskutečnili na sice obtížně dostupné, ale opravdu původní maltě použité při výstavbě Karlova mostu, naopak dokázal, že se jedná o takzvanou římskou maltu, jejíž receptura byla až donedávna považována za ztracenou s pádem Říše římské, a tudíž neznámou pro středověké stavitele.

Jako moderní beton

Tento typ malty (vzniklé tuhnutím a tvrdnutím vypálené směsi křemičitanu a uhličitanu rozmíchané ve vodě), vhodné pro vodní stavby, vymysleli a na svých významných strategických stavbách používali staří Římané. Zatím nikdo nepředpokládal, že se takto kvalitní typ malty mohl používat v zemích Koruny české.

Velkým překvapením bylo experimentální ověření značné pevnosti a příznivé tuhosti, zároveň také nízké objemové hmotnosti. "Těmito vlastnostmi připomíná středověká malta z Karlova mostu dnešní lehké konstrukční betony, z nichž se staví například moderní mosty nebo vrtné plošiny na ropných polích v moři," říká docent Richard Přikryl z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Naopak, kdyby se bývala do malty přidala vejce, ztratila by malta svou obrovskou pevnost a tuhost, kterou má," tvrdí Miroslava Novotná z Vysoké školy chemicko-technologické.

autor: Věda a Příroda | 18. 1. 2010 16:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama