Kometa Tichý se vrátila k Zemi. Za svým objevitelem

jet
10. 2. 2008 12:00
Je to jediná kometa objevená v České republice
Dráha komety Tichý.
Dráha komety Tichý. | Foto: Hvězdárna Kleť

Kleť - Po sedmi letech se vrátila k Zemi jediná kometa nalezená pozorovatelem z nynější České republiky.

Kometa se jmenuje Tichý podle svého objevitele Miloše Tichého z jihočeské Observatoře Kleť, který si jí všiml v říjnu 2000.

"Objev byl vlastně vedlejším produktem: při hledání planetek, které by se mohly přiblížit k Zemi, jsem tuhle kometu našel na snímcích oblohy. Úplně stejně, tedy při hledání asteroidů, dnes hvězdáři objevují komety všude ve světě," popsal Miloš Tichý pro Aktuálně.cz.

Můžete se zeptat: Rozhovor čtenářů Aktuálně.cz s Milošem Tichým

Jen dvě "evropské" komety za osm let

Objev komety hvězdářem z našeho kontinentu není vůbec častý. Za posledních osm let nalezli při pohledu z Evropy kometu jen Miloš Tichý a německý astronom Sebastian Hönig.

Většinu nově zjištěných komet dnes nacházejí jako první astronomové v USA, následováni kolegy z Austrálie, Japonska a Číny.

Světoznámým objevitelem komet je také český astronom Luboš Kohoutek, který ovšem působí od roku 1970 v hamburské univerzitní hvězdárně. Našel jich pět.

S komou, ale bez ohonu

Hvězdáři z Kletě nyní znovu vystopovali "svoji" kometu, která se opět vrátila k Zemi, na snímcích pořízených pomocí jejich teleskopu Klenot poblíž předem vypočtené polohy.

Kometa Tichý je na snímku pořízeném pomocí hvězdářského dalekohledu na Kleti jen obtížně viditelná. Ukazuje ji šipka.
Kometa Tichý je na snímku pořízeném pomocí hvězdářského dalekohledu na Kleti jen obtížně viditelná. Ukazuje ji šipka. | Foto: Hvězdárna Kleť

Kometa je obklopena malým oblakem prachu a plynů, takzvanou komou, nemá však viditelný ohon. Dá se rozpoznat většími hvězdářskými dalekohledy s elektronickým záznamovým zařízením. Pouhým okem ji nikdo neuvidí.

Vlasatice jsou zdaleka

Komety a planetky (asteroidy) jsou vesmírné útvary vzniklé z hmoty, která zbyla při formování sluneční soustavy. Jejich velikost může dosahovat až třetiny našeho Měsíce.

Podle současných poznatků se planetky utvářely blíže Slunci; nejvíce jich krouží mezi Marsem a Jupiterem, ale existují i takové, které se pohybují v blízkosti Země. Jsou to tělesa z pevné hmoty: kamenů, případně i železa.

Přímo astronomové z Kleti objevili 884 takzvaných číslovaných asteroidů. Tedy takových, jejichž dráha už je velmi přesně spočítána. Našli také dalších několik set planetek, u nichž je dráha známa s menší přesností.

Oproti tomu komety vznikly ve vzdálenějších částech sluneční soustavy, až za dráhou Neptunu. Kolem Slunce se pohybují po dráze v podobě hodně protáhlé elipsy. V materiálu komet jsou látky, které se v blízkosti Slunce uvolňují, například led. Uniklé plyny společně s prachovými částicemi pak zůstávají za kometou a vytvářejí její ohon. Proto se jim také říká vlasatice.

Čtěte také:

Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět.
Holmesova kometa. Jasnější jádro je obklopeno obalem z prachových částic a plynů (komou). Ohon této komety není vidět. | Foto: spaceweather.com
V souhvězdí Persea se rozzářila výrazná kometa. Příčiny hvězdáři jenom odhadují
 

Právě se děje

Další zprávy