Komárkova MND kupuje ruské firmy. Budou hledat ropu

Dušan Klimeš
10. 10. 2007 11:40
Podíly stály stovky milionů
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek.
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Moravské naftové doly (MND) koupily podíly ve dvou ruských společnostech Nikolajevkaněfť a VostokInvestNěfť. V obou získá firma majoritní 76procentní podíl.

Díky tomu budou mít MND i podíl na třech průzkumných licencích, které ruští partneři vlastní.

Cena celé transakce nebyla zveřejněna, jde ovšem o stovky milionů korun.

"V obou firmách jsme se stali majoritními vlastníky. I přesto jsou pro nás ostatní majitelé zcela rovnocennými partnery, se kterými chceme dále rozvíjet aktivity obou společností ve vyhledávání nových ložisek uhlovodíků na jednotlivých průzkumných licencích," říká generální ředitel MND František Komářek.

"Ruská federace je trhem, kde vidíme velký potenciál pro zahraniční expanzi skupiny MND. Náš tým expertů v moskevské pobočce v současné době analyzuje ještě několik další investičních projektů," dodává.

Investice jdou za hranice

Ruské společnosti se v tuto chvíli zaměřují na vyhledávání ropy především v Uljanovské oblasti.

Ředitelka moskevské pobočky MND Larisa Táborská uvádí, že ještě letos budou zahájeny práce na prvním vrtu v licenci Novotomyševskaja.

Moravské naftové doly patří k největším českým investorům v zahraničí. Více peněz do ciziny investuje pouze ČEZ a Zentiva.

Těžbu provádí na 21 těžebních ložiscích s denní těžbou kolem 6000 barelů ropy a plynu denně. Skupina MND také provozuje podzemní zásobník zemního plynu nejvyšších světových standardů Uhřice s kapacitou 180 milionů kubických metrů.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy