Komárkova MND kupuje ruské firmy. Budou hledat ropu

Dušan Klimeš
10. 10. 2007 11:40
Podíly stály stovky milionů
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek.
Jeden z nejnovějších vrtů u Uhřic. Zpočátku těžby je ropa v ložisku pod tlakem, sama vyvěrá na povrch, stačí ji jen chytat do trubek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Moravské naftové doly (MND) koupily podíly ve dvou ruských společnostech Nikolajevkaněfť a VostokInvestNěfť. V obou získá firma majoritní 76procentní podíl.

Díky tomu budou mít MND i podíl na třech průzkumných licencích, které ruští partneři vlastní.

Cena celé transakce nebyla zveřejněna, jde ovšem o stovky milionů korun.

"V obou firmách jsme se stali majoritními vlastníky. I přesto jsou pro nás ostatní majitelé zcela rovnocennými partnery, se kterými chceme dále rozvíjet aktivity obou společností ve vyhledávání nových ložisek uhlovodíků na jednotlivých průzkumných licencích," říká generální ředitel MND František Komářek.

"Ruská federace je trhem, kde vidíme velký potenciál pro zahraniční expanzi skupiny MND. Náš tým expertů v moskevské pobočce v současné době analyzuje ještě několik další investičních projektů," dodává.

Investice jdou za hranice

Ruské společnosti se v tuto chvíli zaměřují na vyhledávání ropy především v Uljanovské oblasti.

Ředitelka moskevské pobočky MND Larisa Táborská uvádí, že ještě letos budou zahájeny práce na prvním vrtu v licenci Novotomyševskaja.

Moravské naftové doly patří k největším českým investorům v zahraničí. Více peněz do ciziny investuje pouze ČEZ a Zentiva.

Těžbu provádí na 21 těžebních ložiscích s denní těžbou kolem 6000 barelů ropy a plynu denně. Skupina MND také provozuje podzemní zásobník zemního plynu nejvyšších světových standardů Uhřice s kapacitou 180 milionů kubických metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy