Klonování lidských zárodků prolomilo další tabu

Josef Tuček
25. 12. 2008 20:40
Letos se podařilo vytvořit zárodek z člověka a zvířete

Praha - Klonování lidských zárodků, z nichž by chtěli lékaři získávat léčivé buňky, v roce 2008 významně pokročilo. A vědci při tom prolomili i psychologické tabu: vytvořili zárodek z člověka a zvířete.

Pět klonovaných embryí

Nejdříve, hned v lednu, oznámila malá kalifornská výzkumná společnost Stemagen, že klonováním zcela běžných buněk z lidského těla vytvořila pět lidských embryí. Výzkumníci při tom využili snadno dostupné buňky z lidské pokožky.

Obrázek vydaný společnosti Stemagen: odsávání jádra z lidského vajíčka. Na jeho místo pak přijde jádro z jiné buňky; to je podstata klonování.
Obrázek vydaný společnosti Stemagen: odsávání jádra z lidského vajíčka. Na jeho místo pak přijde jádro z jiné buňky; to je podstata klonování. | Foto: Reuters

Je to podstatný posun: při předchozím úspěšném klonování lidského zárodku, uskutečněném v roce 2005 na univerzitě v britském městě Newcastle, vědci použili méně obvyklé, takzvané dospělé kmenové buňky. Ty se vyskytují například v kostní dřeni, je však obtížné je z těla pacienta získat.

Cílem není přivést na svět klonovaného člověka, nýbrž vytvořit zárodek, z něhož se po několika dnech vývoje ve zkumavce odeberou takzvané embryonální kmenové buňky.

Oprava poškozených tkání

Ty jsou pro lékaře fascinující tím, že se dokážou přeměnit ve všechny ostatní buňky těla.

Lékaři předpokládají, že právě kmenovými buňkami budou schopni opravovat narušenou míchu ochrnutých osob, srdce poškozené infarktem, nefunkční játra či slinivku břišní u cukrovkářů. A možná také mozkové tkáně lidí trpících Parkinsonovou a snad i Alzheimerovou chorobou.

Představa je tedy taková, že lékaři v budoucnu odeberou nemocnému buňku (zcela snadno třeba z pokožky) a její jádro vloží v laboratoři do darovaného ženského vajíčka. Vajíčko se začne vyvíjet jako běžný lidský zárodek. Po několika dnech, kdy má podobu shluku buněk, jej lékaři zničí, vezmou z něj embryonální kmenové buňky, vykultivují je a implantují pacientovi. Výhodou je, že díky klonování budou prakticky shodné s pacientovým organismem, který by je měl přijmout.

Zárodek z člověka a zvířete

Osudové osmičky

  • Zákon, podle něhož lze provádět výzkum na kmenových embryonálních buňkách z nadbytečných nebo poškozených vajíček, schválili čeští zákonodárci před dvěma roky - na jaře 2006.
  • Norma, která výslovně zakazuje reprodukční klonování buněk, obsahuje i sankce pro vědce, pokud meze překročí. Ústavy, které poruší pravidla, zaplatí až dvoumilionovou pokutu, vědcům pak hrozí zákaz činnosti nebo až osmiletý žalář.

Ženská vajíčka, která jsou pro klonování potřebná, se však získávají obtížně. Jejich odebrání pomocí laparoskopické operace z vaječníku je nepříjemný zákrok, a získá se jím pouze několik těchto pohlavních buněk.
Zato savčí vajíčka ze zvířat jsou dostupná. A na to se vědci zaměřili.

V dubnu oznámili badatelé z britské Univerzity v Newcastlu, že DNA z jádra lidské buňky vložili do samičího vajíčka krávy.

Vědci vzali lidskou kožní buňku a vyňali z jejího jádra DNA. Tu pak vnesli do samičího vajíčka krávy, z něhož její vlastní DNA odsáli. Vzniklé "člověko-zvířecí" vajíčko se začalo vyvíjet a vytvořilo se z něj embryo, které má zhruba 99,9 procenta lidské DNA. Ze zvířecího vajíčka získal zárodek pouze malou část DNA, která není v jádru buňky, ale v buněčném "obalu" (cytoplazmě). Vědci jej nechali vyvíjet jenom tři dny.

Badatelé zatím zkoumají, jestli bude možné ze vzniklých embryí získat takové kmenové buňky, které půjde bez rizika implantovat nemocným lidem.

Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. Kolonie těchto buněk tvoří okrouhlé útvary. Ploché protáhlé buňky mezi buněčnými koloniemi jsou fibroblasty (pojiva), které fungují jako výživná vrstva, v níž kmenové buňky rostou.
Mikroskopický snímek kmenových buněk z lidského embrya, jejichž využití slibuje převrat v medicíně. Kolonie těchto buněk tvoří okrouhlé útvary. Ploché protáhlé buňky mezi buněčnými koloniemi jsou fibroblasty (pojiva), které fungují jako výživná vrstva, v níž kmenové buňky rostou. | Foto: University of Wisconsin-Madison

Etický i právní problém

Klonování lidských zárodků, a to i ve spojení se zvířecí buňkou, odmítá část veřejnosti a také řada církví.

Zákony jednotlivých států se liší. Například v Británii a Jižní Koreji tento výzkum financují vládní instituce. Ve Spojených státech je takový výzkum legální, ale nesmí být zatím financován z federálních peněz. To jej samozřejmě brzdí.

V České republice je klonování lidských zárodků pro lékařské účely zákonem zakázáno.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 41 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy