Klausovo eurodisidenství skončilo v Irsku válkou slov

Blahoslav Hruška
12. 11. 2008 13:22
Chováte se tu nepatřičně, kritizoval Klause irský šéfdiplomat
Václav Klaus při besedě na Západočeské univerzitě.
Václav Klaus při besedě na Západočeské univerzitě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dublin - Prezident Václav Klaus odmítá kritiku, již vzbudil soukromou večeří s irským "protibruselským" byznysmenem Declanem Ganleym a následnou "minitiskovkou" v Dublinu.

Vyjádření irského ministra zahraničí Micheála Martina, že šlo o nepatřičné vměšování, označil za licoměrnost. Jeho slova prý nebere, protože mu je nedokázal říct do očí, informovala ČT24.

Klaus a lídr hnutí Libertas, který do kampaně za zamítnutí eurosmlouvy v irském referendu investoval 800 tisíc eur, si vzájemně padli do oka natolik, že mu v úterý Ganley v Dublinu oplatil červencové pozvání do Lán.

Po večeři v hotelu Shelbourne pak český prezident varoval před nebezpečím supranacionalismu a obvinil irskou vládu, že dostatečně jasně nebere v potaz zamítnutí Lisabonské smlouvy v referendu.

I když Klaus diplomaticky splnil povinné kolečko a nejprve se sešel s prezidentkou Mary McAleeseovou, premiérem Brianem Cowenem a předsedy obou komor parlamentu, soukromý program s Ganleym mnoha irským politikům leží v žaludku.

Ministr zahraničí Martin nejenže označil Klausovu kritiku Dublinu po setkání s Ganleym za vměšování. Pro ranní vysílání RTE také řekl, že názory českého prezidenta považuje za kontroverzní. Podle agentury AP dokonce označil Klausovy názory na Unii za "absurdní, povrchní a falešné".

Na Klausovo počínání si ještě před ministrem stěžovala také Fine Gael, největší irská opoziční strana. I její mluvčí Billy Timmins označil chování českého prezidenta za nepatřičné. Opozici se nelíbí, že Klaus veřejně torpéduje proevropskou politiku irské vlády, za níž stojí také Fine Gael.

V době, kdy Irové sestavují plán na resuscitaci Lisabonské smlouvy, který slíbili Bruselu odevzdat do konce roku, se totiž Klaus v Irsku označil za disidenta Evropské unie a Ganleymu popřál mnoho zdaru napřesrok, kdy Libertas hodlá kandidovat do Evropského parlamentu.

"Ratifikace této smlouvy měla skončit ihned po irském referendu. To by bylo vyjádřením respektování vůle irských občanů," řekl Klaus v rozhovoru pro Sunday Business Post.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe bloguje: Trapný prezident 

Bez povšimnutí nezůstaly ani Klausovy názory na klima. "Je opravdu s podivem, že evropský prezident a někdejší premiér může zastávat tak předpotopní názory," komentoval prezidentovo angažmá proti teorii globálního oteplování poslanec za zelené Ciarán Cuffe.

Volte NE. Z červnové kampaně Libertas.
Volte NE. Z červnové kampaně Libertas. | Foto: Blahoslav Hruška

Také deník Irish Times označil Klause za "hlubokého euroskeptika" a připomněl, že jako první vysoký politik členské země EU označil krátce po červnovém irském ne Lisabonskou smlouvu za mrtvou.

S reformní smlouvou souvisí Klausova cesta do Irska ostatně i jinak. Na Klausovu žádost totiž právě kvůli prezidentově cestě do Irska Ústavní soud přesunul projednávání reformní smlouvy EU na 25. listopad. 
 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy