Klaus na námluvách u lidovců: Jsme si blízcí

Hana Pražáková
13. 12. 2007 11:55
Český prezident věří, že KDU-ČSL jeho názory vyhovují
Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michala Šojdrová a prezident Václav Klaus
Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michala Šojdrová a prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus zahájil kampaň za svoje znovuzvolení do čela státu. Jako první ve středu navštívil poslanecký klub KDU-ČSL. Právě tam totiž vidí největší naděje na úspěch.

"Neprezentoval jsem žádné neznámé názory. Řada poslanců byla mými sněmovními kolegy, někteří byli ministry mojí vlády, takže má stanoviska znají," řekl Klaus novinářům po skončení téměř dvouhodinového jednání. Výrazný nesouhlas se svými názory během setkání prý neviděl.

Prezident se podle svých slov se zástupci křesťanskodemokratické strany podobně konzervativně dívá na témata jako registrované partnerství či eutanazie. Doposud však jistou podporu této strany nemá. Někteří její členové by v čele státu raději viděli ekonoma Jana Švejnara.

"Václav Klaus má dlouhodobě podporu některých lidovců," řekl místopředseda KDU-ČSL David Macek, který nedokáže posoudit, zda Klausovi dnešní setkání pomohlo, nebo uškodilo.

V centru pozornosti
V centru pozornosti | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Sám Macek má ve svém rozhodnutí jasno. Jeho hlas patří Klausovu zatím neoficiálnímu oponentu Švejnarovi.

"Mám obavy z Klausova vystupování coby prezidenta republiky v době, kdy bude Česko předsedat Evropské unii. Všichni víme, jakým způsobem dokáže zaujmout svými krajními názory, které často nebývají ve prospěch České republiky," řekl Macek.

Právě reakce na otázku, jaká bude role prezidenta během českého předsednictví EU, místopředsedu strany nejvíce překvapila. Klaus totiž položil další otázku, a to zda Česko Unii vůbec předsedat bude.

Klaus nevylučuje ani návštěvu klubu Strany zelených. "Navštívím kluby, které mě pozvou," řekl s tím, že jeho vztahy se Stranou zelených nemusí být tak negativně vyhraněné, jak to navenek může vypadat.

Jan Švejnar a Jiří Čunek
Jan Švejnar a Jiří Čunek | Foto: Ondřej Besperát

Přesto však další prezidentovi plánované kroky povedou opět k lidovcům. Počátkem ledna plánuje setkání se senátorským klubem KDU-ČSL.

Předseda lidovců Jiří Čunek v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce naznačil, že bude prosazovat, aby strana zaujala k volbě prezidenta jednotné stanovisko. Odmítl však říci, koho preferuje on sám.

Připustil nicméně, že Jiří Švejnar má relativní výhodu politického nováčka . "Je to nepopsaný list. U Václava Klause, který je v politice už dlouho, je pochopitelně více věcí, které vnímám jako negativní," řekl Čunek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy