Kdo vzbuzuje nejvíce emocí? Romové

Redakce Aktuálně.cz
6. 8. 2006 0:00
Praha - Nebyla to výzva k omezení dětského kouření. Ani životní příběh homosexuálů. Tím, co vzbudilo nejostřejší diskuse mezi čtenáři, byli Romové.

Redakce Aktuálně.cz požádala pětici vlivných osobností s neotřelými názory, aby se zúčastnili projektu Osobnost šéfredaktorem. On-line deník tak nakrátko vedli předseda organizace gayů a lesbiček, viceguvernér ČNB, herec, ředitel zoologické zahrady a šéfka romského muzea.

Každý z nich mohl výběrem témat a článků ukázat, jaké zprávy považuje za podstatné či jaká témata za opomíjená.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

 

FAKTA O SOUŽITÍ

  • O tom, že romská problematika je pro většinu lidí hodně palčivou otázkou, nesvědčí jen nereprezentativní zjištění Akutálně.cz, ale také výzkumy, které pravidelně přináší Centrum pro výzkum veřejného mínění.
  • Agentura přinesla naposledy v květnu šetření, do kterého se zapojilo přes tisíc lidí starších osmnácti let. Z něj vyplývá, že více než dvě třetiny občanů (69 procent) považují soužití s Romy za špatné.
  • Před třemi roky označilo soužití romské a neromské populace za špatné 78 procent, před pěti roky 68 procent a před sedmi roky 66 procent dotázaných. V roce 1997 to bylo 81 procent.
  • Za dobré považovalo vztahy menšiny a většiny 22 procent lidí - z toho za velmi dobré je označilo jedno procento a za docela dobré 21 procent. 
  • Dotázaní o Romech uvedli, že by měli svůj životní styl a chování přizpůsobit normám většinové společnosti, měli by se chovat slušně, pracovat, snížit kriminalitu a agresivitu a vzdělávat se.
  • Naprostá většina české veřejnosti si dlouhodobě myslí, že Romové mají horší možnosti při zaměstnání. Téměř polovina dotázaných rovněž uvedla, že Romové mají horší možnosti i při uplatnění ve veřejném a občanském životě.

I když například šéf Gay iniciativy Jiří Hromada předložil čtenářům příběh staršího homosexuálního páru, článek o gay-byznysu a v on-line rozhovoru zmínil třeba to, jak do sebe lidi stejného pohlaví "pasují", tím, co nejvíce "rozvášnilo" čtenáře Aktuálně.cz, bylo soužití s Romy.

Jak se to projevilo? Nejen nejhojnější diskusí pod články, zabývající se romskou problematikou (do nichž musel kvůli zjevně rasistickým poznámkám zhusta zasahovat cenzor), ale třeba i při on-line rozhovoru.

Na dočasnou šéfredaktorku - jinak ředitelku Muzea romské kultury - Janu Horváthovou čekalo vůbec nejvíc otázek, přičemž na devadesát procent z nich bylo velmi tvrdých. Zatímco ostatní lidé ve vedení Aktuálně.cz odpovídali třeba na to, jak snáší horka či jaké to je, když je lidé poznávají na ulici, vystudovaná historička a muzeoložka Horváthová se musela zodpovídat z poklesků celé romské menšiny.

Práce v muzeu, romské umění - to vše bylo vedlejší. Jana Horváthová byla spíše tázána na to, proč Romové nepracují, proč dělají hluk a proč se špatně učí.

Jana Horváthová je na takové rozhovory zvyklá. "Obávám se, že bude trvat ještě alespoň dvě desetiletí, než se česká společnost zbaví předsudků a bude víc ochotna pomáhat," soudí.

  • Projděte si nyní nejvíce diskutované články, které si pětice dočasných šéfredaktorů Aktuálně.cz nechala připravit.
JANA HORVÁTHOVÁ:
Vznik romských ghett je velmi nebezpečný
Jana Horváthová je posledním z lidí, kteří se v červenci uvolili vyzkoušet si vedení redakce, mezi samými muži to je jediná žena.
Jana Horváthová je posledním z lidí, kteří se v červenci uvolili vyzkoušet si vedení redakce, mezi samými muži to je jediná žena. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Horvátovi, Ostrava -Přívoz
Horvátovi, Ostrava -Přívoz | Foto: Ludvík Hradilek
Přečtěte si článek:
V Česku už je 330 romských ghett
Vláda už řadu let deklaruje, že je třeba pomoci Romům při začleňování do společnosti. V praxi se ale propadají do chudoby a ghett. Ještě před půl rokem bylo v povědomí pouze několik málo desítek vyloučených lokalit. Podle posledních průzkumů jich je ale v Česku více než tři stovky...
PETR FEJK:
Lidé jakoby neuměli brát ohledy
Petr Fejk přišel do redakce s dvacetiminutovým zpožděním a hned se vrhl do práce.
Petr Fejk přišel do redakce s dvacetiminutovým zpožděním a hned se vrhl do práce. | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: faunanet.cz
Přečtěte si článek:
Česko je velmoc. V psích výkalech
Česko je velmocí v počtu milovníků psů, ale také v množství psích výkalů na chodnících. Na jejich úklid doplácejí i ti, kteří psy nechovají. Pracovníci podniku Služby města Pardubice nasbírali za minulý rok po městě čtyři tuny psích výkalů...
TOMÁŠ HANÁK:
Nekuřte a vyhýbejte se chemii
Tomáš Hanák šéfredaktorem Aktuálně
Tomáš Hanák šéfredaktorem Aktuálně | Foto: Ludvík Hradilek
Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si článek:
EU zakáže barvu na vlasy. A nejen to
Chrání nás, nebo naši spotřebu? Koho vlastně Evropská unie chrání zaváděním místy až zvláštních hygienických a bezpečnostních norem. Evropský výbor pro vědu, vlivný orgán Evropské komise tento týden přišel s tvrzením, že při dlouhodobém používání některých druhů barev na vlasy se zvyšuje riziko onemocnění rakovinou močového měchýře...
LUDĚK NIEDERMAYER:
Na silnicích je teď mnohem lépe
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Policejní kontrola v Dlouhopolsku.
Policejní kontrola v Dlouhopolsku. | Foto: Ondřej Besperát
Přečtěte si článek:
Body - Obětí na silnicích ubylo o 80 %
Týden poté, co začal platit na silnicích bodový systém a policisté dávají výrazně vyšší pokuty za přestupky, zahynulo při dopravních nehodách pět lidí. Přitom jen za poslední červnový den, kdy nové předpisy ještě neplatily, zemřeli čtyři lidé...
JIŘÍ HROMADA
Zbavme se myšlenek ze středověku
Jiří Hromada šéfredaktorem Aktuálně.cz
Jiří Hromada šéfredaktorem Aktuálně.cz | Foto: Ludvík Hradilek

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Přečtěte si článek:
Chceme se vzít, konečně, říkají Pavel a Pavel
Buchty na stole, zahrádka za okny. Je jim přes šedesát. Mají čas na koníčky, na vnuky i hádky. V září se chtějí brát. Poprvé. Pavel a Pavel. Když poslanci definitivně schválili zákon o registrovaném partnerství, už byli rozhodnutí. Řekli si jen: Konečně!
 

Právě se děje

Další zprávy