Karel Janeček

Nejvyšší příspěvky na kampaň dosud získal Pavel, největší výdaje vykázal Janeček

Nejvyšší příspěvky od dárců dosud na prezidentskou kampaň získal Petr Pavel. Největší výdaje zatím vykázal Karel Janeček, který si náklady platí ze svého. Účty v řádu statisíců korun měli také Tomáš Březina, Karel Diviš, Marek Hilšer, Alena Vitásková a Tomáš Zima. Vyplývá to z transparentních účtů, které kandidáti museli zveřejnit k 6. červenci. U Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí účet dosud nahlásili tři ženy a 12 mužů, další uchazeč přístup na transparentní účet umožnil přes svůj volební web.

Podnikatel a matematik Janeček si na účet dosud poslal téměř 4,5 milionu korun, použil z nich asi 4,2 milionu korun. Druhé nejvyšší výdaje z účtu měl bývalý vysoký vojenský představitel Česka a NATO Pavel, a to asi 780 tisíc korun. Peníze vydal na výrobu tiskovin a na sběr podpisů. Příznivci a sponzoři mu zároveň na účet poslali bezmála čtyři miliony Kč. Jeden z hlavních favoritů voleb, který však zatím kandidaturu oficiálně nevyhlásil, dostává příspěvky v řádu stovek a tisíců Kč, od velkých sponzorů ale i statisícové částky. Například 500 tisíc Kč mu poslali zakladatel internetového obchodu Mall.cz Ondřej Fryc, spolumajitel softwarové společnosti Y Soft Václav Muchna a zakladatel ePojisteni.cz Dušan Šenkypl.

Zdroj: ČTK

Největší podporu v prezidentských volbách by měli Babiš a Pavel, píše Median

V prezidentských volbách by měl šéf ANO Andrej Babiš podporu 26 procent voličů a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel 16 procent, ukázal březnový volební model agentury Median. Volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, mají Babiš i Pavel kolem 30 procent. Ve volebním modelu po nich následují senátoři Miroslava Němcová (ODS) s osmi procenty a Pavel Fischer se sedmi procenty. Hlas chce odevzdat 62 procent lidí. Polovina voličů není rozhodnuta, komu by dali hlas.

Babiš ani Pavel, který byl předsedou Vojenského výboru NATO, zatím kandidaturu oficiálně neoznámili. Prezidentské volby se uskuteční za necelý rok. Mandát prezidenta Miloše Zemana skončí v březnu 2023. "S ohledem na nezakotvenost voličů zatím není vhodné jednoznačně predikovat, která z osobností má šanci výrazně zasáhnout do boje o prezidentské křeslo," napsal Median.

Z hlediska preferencí po Fischerovi následuje ekonomka Danuše Nerudová s 5,5 procenta a shodně s pěti procenty senátor Marek Hilšer a miliardář Karel Janeček. Zemanova předchůdce ve funkci Václava Klause by si za prezidenta znovu vybralo 4,5 procenta voličů.

Zdroj: ČTK