Kaplického fanoušci budou demonstrovat za blob

Kateřina Eliášová
21. 1. 2009 14:30
Praha - V Praze se chystá manifestace za postavení Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického. Uskuteční se 5. února.
Dům, před kterým zemřel architekt Jan Kaplický
Dům, před kterým zemřel architekt Jan Kaplický | Foto: Ondřej Besperát

Organizátoři zatím neuveřejnili přesné místo happeningu, čekají totiž na schválení pražského magistrátu.

Manifestace se ale pravděpodobně odehraje na Mariánském náměstí, kde magistrát sídlí.

"Manifestace má za cíl vzbudit zájem veřejnosti a oživit debatu o postavení nové budovy Národní knihovny podle Kaplického návrhu. Chceme jejím prostřednictvím poukázat na nezastupitelný význam jedinečných tvůrčích počinů, jako je právě tento," oznámil Jan Libíček z občasné iniciativy "Demokracie staví".

Ta vznikla transformací ze skupiny na komunitní síti Facebook. Ve skupině je za týden přes 15 tisíc členů, kteří zesnulému architektovi vzdávají hold.

Projekt knihovny je nyní na mrtvém bodě. Praha neuvolnila pozemky na Letné a vláda nemá na stavbu knihovny dostatek peněz. Nadto architekt nestihl dokončit projektovou dokumentaci stavby, pokračovat bude obtížné.

Pohřeb Jana Kaplického v úzkém rodinném kruhu se uskuteční pravděpodobně ještě tento týden, 27. ledna se pak se světoznámým architektem bude moct rozloučit i veřejnost.

 

Právě se děje

před 44 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 55 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy